Zaktualizowano dnia 21 listopada 2024
Wycieczki szkolne mają charakter nie tylko dydaktyczny, ale i rozrywkowy. Wzbudzenie zainteresowania ucznia jest bardzo ważnym elementem wpływającym na proces jego nauczania. Jednak trudno, by wycieczka przynosiła oczekiwane rezultaty, jeżeli nie będzie odpowiednio zaplanowana. Dlatego właśnie tak ważny jest odpowiednio wykwalifikowany opiekun wycieczki oraz kierownik, czyli osoby, które współpracują ze sobą i wpływają na efektywność i bezpieczeństwo wycieczki. Czym różnią się te funkcje?
Organizacja wycieczki szkolnej – co ma na celu?
Organizacja wycieczki szkolnej wymaga od osoby decyzyjnej uwzględnienia potrzeb uczniów. Powinna ona brać pod uwagę możliwości uczestników, takie jak: wiek, sprawność fizyczna, stan zdrowia. Ponadto warto, by odpowiadała zainteresowaniom uczniów.
Celem wycieczki szkolnej jest poszerzanie wiedzy dzięki krajoznawstwu i turystyce. Podczas takiego wydarzenia uczeń może zdobyć informacje na temat: przyrody, tradycji, zabytków kultury i historii, a także różnych dziedzin życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego. Dodatkowo jest to sposób na zachęcenie dzieci do zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej. Wycieczki w nieznane miejsca uczą także zasad bezpiecznego zachowania w nowych dla ucznia sytuacjach.
Znaczenie dobrej komunikacji i zarządzania grupą w roli opiekuna i kierownika wycieczki
W zadaniach pełnionych przez opiekuna i kierownika wycieczki znajdują się również takie czynności, jak efektywne zarządzanie osobami oraz skuteczna komunikacja. Aby skupić na sobie uwagę uczestników wycieczki, bardzo ważne jest posiadanie odpowiednich umiejętności, a wśród nich empatia, ale również zdolności przywódcze czy też nawiązywanie relacji.
Zdarza się, że zaplanowane punkty wycieczki popsuje pogoda lub inne nieprzewidziane sytuacje. Wówczas ważne jest, aby zarówno kierownicy, jak i opiekunowie wycieczek wykazali się kreatywnością, a także umiejętnym zarządzaniem oraz przebudowaniem całego planu dnia. Sprawne i zdecydowane zarządzanie grupą może nawet w takich sytuacjach sprawić, że z pozoru nieatrakcyjna zmiana planu okaże się bardzo ciekawym pomysłem.
Opiekun wycieczki a kierownik wycieczki szkolnej
Opiekun i kierownik wycieczki szkolnej to dwie osoby, których zadania wzajemnie się uzupełniają w celu zorganizowania bezpiecznej wycieczki dla uczniów. Podstawową różnicę między tymi funkcjami stanowią powierzone im obowiązki.
Opiekun wycieczki odpowiedzialny jest za sprawowanie opieki nad uczniami. Ponadto pełni on funkcję pomocniczą dla kierownika wycieczki, tj. współpracuje z nim w celu realizacji programu wycieczki. Zajmuje się także nadzorowaniem przestrzegania regulaminu, zasad bezpieczeństwa oraz realizowania zadań, które zostały wyznaczone uczniom.
Z kolei kierownik wycieczki jest zobowiązany do opracowania planu i regulaminu wycieczki, a także do wyznaczania zadań uczniom i opiekunom. To na nim spoczywa odpowiedzialność za realizację programu oraz zapoznanie uczestników z zasadami bezpieczeństwa. Co więcej, zajmuje się kwestiami logistycznymi, m.in. transportem, wyżywieniem czy kontrolą sprzętu. Skupia się na realizacji celów i dba o prawidłowy przebieg wycieczki. Dlatego też bardzo ważna jest rola opiekuna, który będzie skoncentrowany na opiece nad uczniami. Warto dodać, że kierownik po zakończeniu wycieczki dokonuje podsumowaniae i dokonuje rozliczenia finansowego.
Bezpieczeństwo i pierwsza pomoc – kluczowe umiejętności w pracy opiekuna i kierownika wycieczki
Podczas wycieczki szkolnej mogą zdarzyć się nieprzewidziane wydarzenia, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia uczestników. Dlatego tak ważne jest, aby zarówno opiekun wycieczki, jak i kierownik byli odpowiednio przygotowani w zakresie bezpieczeństwa oraz przestrzegania wszelkich protokołów określających zasady postępowania w tego typu przypadkach. Zapewnienie odpowiednich warunków i sprawdzenie wszystkich aspektów przed rozpoczęciem wycieczki, a także pilnowanie ich w trakcie to zwiększenie prawdopodobieństwa, że przebiegnie ona bez problemów.
W pełnieniu funkcji kierownika, jak i opiekuna wycieczki niezwykle ważna jest także umiejętność posługiwania się zasadami udzielania pierwszej pomocy. Takie czynności mogą być niezbędne zarówno w przypadku dzieci i młodzieży, jak i osób dorosłych biorących udział w wycieczce. Niejednokrotnie udzielenie skutecznej pierwszej pomocy pozwala uratować życie, a także zmniejsza negatywne skutki, jakie wywołuje dany uraz lub wypadek. W kwestii zachowania zasad bezpieczeństwa ważne jest też, aby dobrać adekwatną liczbę opiekunów do osób biorących udział w wycieczkach. Sprawdź, co mówią na ten temat przepisy i jak zorganizować ją w bezpieczny sposób.
Kto może zostać kierownikiem, a kto opiekunem?
Osobą decyzyjną w wyznaczeniu zarówno opiekuna wycieczki, jak i jej kierownika jest dyrektor szkoły organizującej wycieczkę. Ze względu na odpowiedzialność, jaka wiąże się ze sprawowaniem tych funkcji, najczęściej osoba ta wybierana jest spośród pracowników pedagogicznych.
Do roli opiekuna może zostać wyznaczona także osoba, która nie jest związana z pracą w szkole, np. rodzic. Taka decyzja podejmowana jest w zależności od celu i programu wycieczki. Na stanowisko kierownika wybiera się zawsze pracownika pedagogicznego, z tym że może być to nauczyciel z innej szkoły.
Warto dodać, że w przypadku specjalistycznej wycieczki krajoznawczo–turystycznej, kierownik i opiekun ma obowiązek posiadać udokumentowane przygotowanie do sprawowania tej funkcji. Ten rodzaj aktywności wymaga od uczniów odpowiedniego przygotowania kondycyjnego i sprawnościowego, a także umiejętności posługiwania się dostosowanym do wymagań sprzętem. Z racji na intensywną aktywność turystyczną, kompetencje zapewniające bezpieczną realizację programu są niezbędne do sprawowania roli kierownika wycieczki specjalistycznej.
Kierownik i opiekun wycieczki – uprawnienia możesz zdobyć realizując kurs online
Nie trzeba decydować się tylko na jeden z wymienionych kursów. Najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich osób zainteresowanych jest kurs interdyscyplinarny. Dzięki niemu można zdobyć zatrudnienie:
- w ośrodkach wczasowych,
- na wyjazdach szkolnych,
- w biurach podróży
- w innej firmie o charakterze wycieczkowym.
Takie rozwiązanie można znaleźć w ofercie Centrum Doskonalenia Zawodowego. Przygotowany przez specjalistów “Kurs Kierownika Wycieczek (Opiekuna Wycieczek)” umożliwia zdobycie dwóch uprawnień podczas jednego szkolenia. Ponadto kurs prowadzony jest w sposób zdalny, a uczestnik sam decyduje o tym, w jakim czasie odbędzie naukę. Ta możliwość jest szczególnie ważna dla osób aktywnych zawodowo, które nie mają wystarczająco dużo czasu, by wziąć udział w szkoleniu stacjonarnym.
„Kurs Kierownika Wycieczek (Opiekuna Wycieczek)„ jest prowadzony zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki, Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach oraz Ustawą o prawie oświatowym.
Kurs Kierownika Wycieczek (Opiekuna Wycieczek)
Kurs Kierownika Wycieczek (Opiekuna Wycieczek) umożliwia zdobycie umiejętności pełnienia funkcji kierownika i sprawowania opieki nad uczniami. Po ukończeniu kursu absolwent otrzymuje kwalifikacje zarówno kierownika, jak i opiekuna wycieczek, co udokumentowane jest zaświadczeniem w języku polskim.
Kurs opiekuna wycieczek oraz kierownika zawiera wiedzę z zakresu:
- planowania pracy wychowawczej;
- organizowania pracy kierownika z personelem pedagogicznym i administracyjno-obsługowym;
- ustalania pracy w grupie;
- zapoznanie z przepisami bezpieczeństwa zdrowia i życia uczestników wycieczki;
- prowadzenia dokumentacji.
Opiekun i kierownik pełnią ważne role w zapewnianiu bezpieczeństwa oraz komfortu uczestników, jednak ich zdania oraz odpowiedzialność nieco się ze sobą różni. Dla usystematyzowania przygotowaliśmy dla Ciebie pytania na najczęściej zadawane pytania w tym temacie.
Czy opiekun wycieczki musi mieć przygotowanie pedagogiczne?
W przypadku opiekuna wycieczki uprawnienia można uzyskać, realizując kurs. W świetle aktualnych wymogów nie jest wymagane przygotowanie pedagogiczne.
Kto nie może być opiekunem?
Opiekunem nie może być osoba:
- niepełnoletnia;
- karana;
- z wykształceniem niższym niż średnie;
- bez udokumentowanego przygotowania zapewniającego bezpieczną realizację programu wycieczki (w przypadku specjalistycznych wycieczek krajoznawczo-turystycznych).
Kto może być kierownikiem wycieczki szkolnej 2024?
Kierownikiem wycieczki szkolnej może być osoba pełnoletnia, która posiada zaświadczenie o niekaralności i co najmniej średnie wykształcenie. Co więcej, musi być to pracownik pedagogiczny szkoły, który został wskazany przez dyrektora.
Czy opiekunem wycieczki może być pracownik niepedagogiczny?
Tak, w odróżnieniu od stanowiska kierownika, na opiekuna może zostać wskazana osoba niebędąca pracownikiem szkoły, która organizuje wycieczkę.
Czy kierownik wycieczki może być jednocześnie opiekunem?
Tak, przepisy dopuszczają możliwość łączenia obydwu funkcji. Zgodę musi wyrazić dyrektor szkoły.
Jakie dokumenty potrzebne są do zorganizowania wycieczki szkolnej?
Organizacja wycieczki szkolnej wymaga dopilnowania wielu formalności. Do niezbędnych dokumentów można zaliczyć m.in.:
- kartę wycieczki;
- regulamin;
- listę uczestników;
- harmonogram wyjazdu;
- oświadczenia rodziców bądź opiekunów;
- przeciwwskazania lub zalecenia lekarskie;
- sprawozdanie;
- rozliczenie finansowe.
Dla każdego kierownika oraz opiekuna wycieczki uprawnienia są jednym z wielu czynników, które są kluczowe do efektywnego realizowania zadań. Oprócz tego ważne są umiejętności, cechy charakteru i pozytywne nastawienie do pracy. Niemniej jednak to właśnie merytoryczne przygotowanie pozwala poczuć się pewnie podczas każdej wycieczki szkolnej na tych ważnych stanowiskach. Zapisz się na kurs, który pozwoli Ci zadbać o najwyższy poziom bezpieczeństwa w trakcie wycieczek szkolnych.