Podstawowe zagadnienia spedycji i transportu, czyli co da Ci kurs logistyki?

spedytor a logistyk

Dla dziedziny transportu, logistyki czy spedycji kurs może być ciekawą formą zapoznania się z branżą i kształceniem w zawodzie. Praca na takim stanowisku może dawać dużą satysfakcję ze względu na różnorodność wykonywanych zadań, zmieniające się warunki transportowe, czy współpracę z wieloma osobami. W związku z tym każdy zainteresowany takim zatrudnieniem powinien zdecydować się na kurs logistyki czy spedycji, który jak najlepiej przygotuje go do takiej pracy.

Logistyk a spedytor – porównanie zawodów

W zadaniach zawodowych logistyka a spedytora można znaleźć wiele podobieństw. Wynika to z tego, że branża TLS (obejmująca: transport, spedycję i logistykę) jest ze sobą bezpośrednio związana, ponieważ łączy ją wspólny cel – udany przewóz towaru. Warto podkreślić, że chociaż jest to często mylone, logistyk a spedytor to nie ten sam zawód.

Zatem planowanie przebiegu transportu to zadanie logistyka, a spedytor wdraża ten plan w życie. Oznacza to, że pierwszy z nich zajmuje się organizowaniem transportu, a drugi dba o przewóz w taki sposób, by założenia logistyczne zostały jak najpełniej zrealizowane. Dzięki temu zachowany jest podział obowiązków i każdy z nich może skupić się na swoim zadaniu, co zwiększa szansę udanego przewozu towaru.

Ile zarabia spedytor, a ile logistyk?

Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń mediana miesięcznego wynagrodzenia spedytora na stanowisku młodszego specjalisty to 4540 zł brutto, u specjalisty – 5530 zł brutto, a z kolei u starszego specjalisty pensja wynosi 6580 zł brutto. Bardzo podobne stawki można zaobserwować u logistyka. W tym przypadku młodszy specjalista zarabia 4500 zł brutto, specjalista natomiast już 5270 zł brutto. Starszy logistyk może liczyć na wynagrodzenie w wysokości 6290 zł.

Warto podkreślić, że są to oszacowane średnie pensje branży TLS. Na to, ile zarabia spedytor i logistyk, mają wpływ następujące czynniki: wykształcenie, staż pracy, wielkość, a także lokalizacja przedsiębiorstwa, ponieważ od położenia firmy zależy ilość zleceń, a także wyznacza ono długość i koszt trasy do pokonania.

Jak zostać spedytorem?

Aby odpowiedzieć na pytanie, jak zostać spedytorem, warto się najpierw zastanowić, jakie cechy i umiejętności powinien mieć taki pracownik. Przede wszystkim stanowisko to jest odpowiednie dla osoby, która jest odpowiedzialna, operatywna, systematyczna i dba o jakość wykonywanych obowiązków

Spedytor, tak jak każdy inny pracownik w branży TLS, musi potrafić współpracować i radzić sobie ze stresem. Na drodze może dojść do nieprzewidzianych incydentów, dlatego kompetencje te są potrzebne dla prawidłowego przeprowadzenia usługi transportowej. Oczywiście bardzo ważna jest wiedza teoretyczna i praktyczna związana z przewozem towarów.

spedycja kurs

Spedytor ma obowiązek znać przepisy i wymogi prawne, a także potrzebna mu jest wiedza administracyjna umożliwiająca  sporządzanie, a następnie kompletowania dokumentów, które zbierane są w trakcie procesu spedycyjnego. Takie zagadnienia może zgłębić m.in. na kursie logistyki.

Kurs logistyki i spedycji – czy można to połączyć?

Kurs logistyki i spedycji w jednym to rozwiązanie, które oferuje Centrum Doskonalenia Zawodowego w opracowanym przez specjalistów Kursie na Spedytora (specjalista ds. transportu i logistyki). Jest to zintegrowane szkolenie, które przygotowuje uczestnika m.in. z podstaw logistyki, spedycji, transportu, gospodarki, a także marketingu i sztuki negocjacji oraz pierwszej pomocy.

Absolwent po ukończeniu kursu otrzymuje zaświadczenie w języku polskim i otrzymuje kwalifikacje zgodne z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej oraz z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 07.08.2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy i uwzględnia wymogi Międzynarodowego Standardu ISCO.

W dziedzinie logistyki i spedycji kurs ten jest bardzo dobrym wyborem dla osób, które chcą połączyć naukę z innymi obowiązkami. Szkolenie prowadzone jest online, dzięki czemu uczestnik sam decyduje, w jakim czasie odbędzie się jego nauka.