Pomysł na pracę w branży turystycznej: animatorka

animatorka-zabaw-dzieciecych

Zatrudnienie w branży turystycznej pozwala nie tylko uzyskać z roku na rok coraz wyższe wynagrodzenie — to także możliwość wykonywania bardzo ciekawej pracy i odczuwania satysfakcji z radości innych osób, a w szczególności najmłodszych. Tak jest również w przypadku pracy jako animatorka. Sprawdź, kim jest animatorka zabaw dziecięcych, jakie są zalety pracy w tym zawodzie i w jaki sposób zostać animatorem.

Kim jest animatorka?

Animatorka to osoba, której zadaniem jest organizowanie zabaw i różnego rodzaju gier dla dzieci i młodzieży. Ponadto poprzez swoje działania wspomaga rozwój i nabywanie nowych umiejętności oraz inspiruje i pobudza kreatywność. Do pracy może wykorzystywać różnego rodzaju pomoce i rekwizyty zarówno dla siebie, jak i swoich podopiecznych.

Choć może się wydawać, że animatorka nie jest trudnym zawodem, do wykonywania tego typu pracy niezbędne jest posiadanie kilku cech. Przede wszystkim trzeba lubić dzieci i wyróżniać się charyzmą, otwartością oraz komunikatywnością. Dobry animator zabaw dziecięcych powinien być też kreatywny. Prowadzenie zabaw i bieżące odpowiadanie na potrzeby energicznych dzieci jest kluczowe. Sukces w zawodzie animatora zależy również od posiadania takich cech jak cierpliwość, która jest najistotniejsza w kontaktach z dziećmi, ale też odporność na stres i stanowczość. Dzięki temu możliwe będzie zrealizowanie zamierzonego celu.

W pracy animatorki warto też mieć dystans do siebie, co znacznie ułatwi kontakty z dziećmi i pomoże stworzyć atmosferę sprzyjającą wspólnej zabawie i wykonywaniu wszystkich zaplanowanych zadań.

ZDOBĄDŹ CENNĄ WIEDZĘ I UMIEJĘTNOŚCI. WYBIERZ „KURS ANIMATORA CZASU WOLNEGO”!

Specyfika pracy jako animatorka – obowiązki i zadania

Konkretne zadania i obowiązki animatora mogą się nieco różnić w zależności od danego zlecenia, miejsca pracy, imprezy czy podopiecznych. Do ogólnych czynności animatora należy jednak:

  • układanie, planowanie, i organizowanie programów animacyjnych,
  • sprawowanie opieki i branie odpowiedzialności za podopiecznych,
  • prowadzenie i udział w zaplanowanych wydarzeniach,
  • nagradzanie dzieci,
  • techniczne przygotowanie niezbędne do wykonania zaplanowanych atrakcji,
  • właściwe zabezpieczenie miejsca, w którym przeprowadzane są animacje,
  • sprzątanie po zakończonym programie animacyjnym.

Animatorka zabaw dziecięcych musi też odpowiednio dopasować rodzaj zabaw i zajęć do możliwości i wieku odbiorców, a także charakteru imprezy. Wśród aktywności może znaleźć się wspólne wykonanie kreatywnych przedmiotów, malowanie, zabawy z rekwizytami, takimi jak piłeczki, chusty czy balony i inne.

animatorka

Gdzie może pracować animatorka?

Animatorka zabaw dziecięcych może pracować w różnych miejscach. To m.in. hotele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, statki wycieczkowe i inne podobne obiekty. Animatorzy chętnie zatrudniani są zarówno w kraju, jak i za granicą, mogą też znaleźć stałe zatrudnienie w salach zabaw, parkach i kompleksach rozrywki. Coraz częściej też zapraszani są na imprezy prywatne, takie jak urodziny, wesela i inne.

Animator może pracować w oparciu o różne typy umów lub być zatrudniony np. w agencji skupiającej animatorów. Można też założyć własną działalność gospodarczą zarówno jednoosobową, jak i większą firmę oferującą podobne usługi.

Czy warto zostać animatorem?

Animatorka to zawód, który umożliwia pracę w wielu malowniczych miejscach, poznawanie nowych ludzi i czerpanie satysfakcji z zadowolenia dzieci i ich opiekunów. To również szansa na własny rozwój osobisty, zwłaszcza w zakresie cenionych dziś kompetencji miękkich, takich jak komunikatywność, cierpliwość, opanowanie, organizowanie i wiele innych.

Aby kompleksowo przygotować się do zadań i wyzwań, jakie stoją przed osobą pracującą jako animatorka, warto zrealizować “Kurs Animatora czasu wolnego” online dostępny na cdz.edu.pl. W planie kursu przewidziane są takie zagadnienia jak między innymi: jak zostać animatorem, gry i zabawy wykorzystywane w pracy animatora. Absolwent kursu po pozytywnym ukończeniu kształcenia i zdaniu egzaminów otrzymuje dokumentację zgodną MEiN oraz certyfikat w języku polskim. Dzięki akredytacji uczelni wyższej możliwe jest też uzyskanie dyplomu w skórzanej oprawie i świadectwa ukończenia kursu.