Rezydent turystyczny – rozwój zawodu przyszłości

turystyka

Atrakcyjne oferty biur podróży, zaskakujące ceny biletów lotniczych, a także duży wybór wycieczek umożliwiających zwiedzanie – to tylko część z czynników, które wpływają na rozwój branży turystycznej. Tym samym oddziałuje to na większą dostępność zakupu wczasów poza granicami kraju. W związku z tym rośnie zapotrzebowanie na pracowników biur podróży. Jednym z poszukiwanych zawodów jest rezydent turystyczny. Osoba zatrudniona na tym stanowisku może liczyć na ciekawą pracę z atrakcyjnym wynagrodzeniem. Jednak w tym celu potrzebuje zdobyć odpowiednie umiejętności.

Kim jest rezydent turystyczny? I jakie cechy powinien posiadać?

Rezydent turystyczny jest to osoba, która pracuje w biurze podróży. Jego głównym zadaniem jest sprawowanie opieki nad klientami firmy w miejscu wypoczynku. Rezydent odpowiada za prawidłową realizację usług, które zostały wykupione przez turystę. Ponadto w razie potrzeby ma obowiązek reprezentować swoje biuro podróży, dlatego musi biegle posługiwać się językiem obcym i znać przepisy ustawy o usługach turystycznych. W związku z tym powinna cechować go komunikatywność i łatwością nawiązywania kontaktów.

Rezydent dba o wizerunek firmy, dlatego powinien wykazywać się kulturą osobistą. Warto dodać, że ze względu na charakter stanowiska, musi być osobą odpowiedzialną, uczciwą i cierpliwą. Są to cechy niezbędne do pracy z drugim człowiekiem.

W niektórych biurach podróży rezydent turystyczny pełni również funkcję przewodnika, zatem powinien charakteryzować się chęcią nauki nowych rzeczy. Jest to istotne, ponieważ w jego zawodzie liczy się wiedza historyczna i geograficzna. Dzięki temu będzie mógł w sposób interesujący opowiadać o zwiedzanym miejscu, a tym samym skuteczniej promować usługi firmy.

Jakie są obowiązki w pracy rezydenta turystycznego?

Rezydent biura podróży zajmuje się nie tylko kwestiami związanymi z marketingiem firmy. Na jego barkach spoczywa udzielanie pomocy klientom w kwestiach administracyjnych i prawnych. W razie problemów służy radą lub sprawuje funkcję tłumacza w celu pomyślnego rozwiązania sprawy. Dodatkowo dba o kwestie techniczno-logistyczne w miejscu pobytu.

Wśród zadań rezydenta turystycznego wymienia się m.in.:

• transfer turystów do miejsca wypoczynku;
  • zapoznawanie przyjezdnych z obiektem, w którym będą ulokowani;
  • zakwaterowanie turystów w hotelu;
  • udzielanie pomocy w razie awarii;
  • podzielenie się informacjami na temat odwiedzanego miejsca;
  • zapoznanie turystów z panującą kulturą;
  • przyjmowanie uwag od turystów;
  • prowadzenie dokumentacji wymaganej przez biuro podróży;
  • organizowanie wycieczek fakultatywnych.

Zalety pracy w biurze podróży

Praca w biurze podróży jako rezydent oferuje wiele korzyści, szczególnie u tych, którzy chętnie podejmują nowe wyzwania, a zmiana miejsca zamieszkania nie jest problemem. Przede wszystkim branża turystyczna stale się rozwija, a co za tym idzie, powstaje coraz więcej miejsc pracy, a wynagrodzenie jest coraz bardziej atrakcyjne

rezydent turystyczny

Jest to idealny zawód dla osób, które chcą zwiedzać świat, ponieważ praca rezydenta daje możliwość odbywania wielu podróży. Wiąże się poznawaniem kultury obcych miejsc, a także nawiązywaniem nowych znajomości.

Ile zarabia rezydent turystyczny?

Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń rezydent biura podróży zarabia średnio 4190 zł brutto. Wynagrodzenie osoby zatrudnionej na tym stanowisku waha się od 3450 zł do 5860 zł brutto. Istnieje kilka czynników wpływających na to, ile zarabia rezydent turystyczny, takich jak:

• wykształcenie,
  • staż pracy,
  • wielkość i możliwości finansowe firmy,
  • położenie firmy.

Niektóre z firm poza podstawową wypłatą oferują także benefity. Pracownicy mogą liczyć na: zniżki na usługi, ubezpieczenie na życie, karnety na siłownie, szkolenia i kursy zawodowe. Ponadto część biur podróży przewiduje dodatki finansowe, które są przyznawane za skuteczną promocję atrakcji turystycznych.

Kurs Rezydenta Biura Turystycznego

Oferowany przez Centrum Doskonalenia Zawodowego Kurs Rezydenta Biura Turystycznego daje możliwość zdobycia wiedzy i umiejętności niezbędnych do wykonywania zawodu jako rezydent turystyczny. Program kursu obejmuje zagadnienia dotyczące: turystyki, charakteru pracy, obsługi klienta, umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych i stresowych, zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także pierwszej pomocy.

Szkolenie prowadzone jest online, dzięki czemu kursant może dopasować do swoich potrzeb tempo nauki. Absolwent otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu kursu. Uzyskane w ten sposób kwalifikacje są zgodne z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 07.08.2014r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania, opartym na Międzynarodowym Standardzie ISCO.