Od kilku lat można zauważyć rosnące zainteresowanie naturalnymi metodami leczenia różnego rodzaju schorzeń natury fizycznej, jak i psychicznej. Wśród niekonwencjonalnej medycyny i sposobów uśmierzania konkretnych dolegliwości coraz częściej popularność zyskuje zawód zielarz fitoterapeuta. W metodach stosowanych przez taką osobę niezwykle istotne są właściwości roślin oraz ich interakcje zarówno ze sobą, jak i z innymi czynnikami. Sprawdź, co może zielarz fitoterapeuta i ile zarabia fitoterapeuta.
Kim jest i ile zarabia fitoterapeuta?
Fitoterapeuta to zielarz, który pozyskuje, ocenia, przechowuje, jak i sprzedaje różnego rodzaju rośliny oraz zioła lecznicze w postaci gotowych wyrobów często sporządzonych samodzielnie. Mogą to być zarówno produkty w postaci suszu, jak i gotowych suplementów diety, wyrobów zielarskich czy artykułów kosmetycznych.
Kwestia tego, ile zarabia fitoterapeuta, zależy głównie od rodzaju podejmowanych obowiązków i miejsca pracy zielarza. Takie osoby mogą prowadzić zarówno własną działalność, przyjmować pacjentów w ramach współpracy z ośrodkami medycyny niekonwencjonalnej, ale też pracują często w dużych przedsiębiorstwach jak i koncernach zajmujących się uprawą i wykorzystaniem roślin oraz ziół.
Fitoterapeuta może być też zatrudniony w laboratorium fitochemicznym czy placówkach pozaaptecznego obrotu preparatami leczniczymi. Średnie zarobki fitoterapeuty oscylują w granicach 5 370 zł brutto, jednak kwota ta może wynosić niekiedy nawet 10 000 zł brutto i więcej.
Co musi wiedzieć fitoterapeuta?
Zielarz fitoterapeuta to osoba, która musi znać nie tylko poszczególne gatunki roślin oraz ziół leczniczych. Kluczowa w tym zawodzie jest znajomość szczegółowej botaniki, wzajemnej relacji określonych gatunków roślin i efektów działania razem, a także chemii roślin. Niezbędna jest również wiedza dotycząca tradycyjnych, dawnych, jak i nowoczesnych metod leczenia ziołami.
Dobry fitoterapeuta powinien również posiadać podstawową wiedzę z zakresu innych, pokrewnych metod leczenia niekonwencjonalnego, a także wyróżniać się znajomością anatomii i procesów biochemicznych zachodzących w ludzkim organizmie.
Co może fitoterapeuta? Zakres świadczonych usług i wykonywane czynności
W kwestii tego, co może fizjoterapeuta, zakres możliwych do wykonywania czynności usług, jest dość szeroki. Osoba zajmująca się fitoterapią pozyskuje zioła oraz rośliny lecznicze od plantatorów, oraz zbieraczy, a następnie ocenia właściwości i jakość produktów. Dotyczy to także suplementów i produktów kosmetycznych wytworzonych na bazie ziół i roślin. Fitoterapeuta pośredniczy w procesie sprzedaży produktów zielarskich, a także dobiera i doradza właśnie ich rodzaje klientom w zależności od indywidualnych potrzeb.
Fitoterapeuci muszą na bieżąco aktualizować posiadaną wiedzę. To osoby, które na co dzień zajmują się również popularyzacją wiedzy o właściwościach roślin i ziół. Niejednokrotnie prowadzą spotkania z osobami zainteresowanymi, pokazy czy warsztaty z zakresu medycyny niekonwencjonalnej. Zawód zielarz fitoterapeuta to także możliwość współpracy z przedsiębiorstwami zajmującymi się uprawą roślin i ziół, ale też lekarzami czy farmaceutami. Fitoterapeuci często też sami przygotowują różnego rodzaju preparaty i określają ich dawkowanie.
Z kim na co dzień współpracuje fitoterapeuta?
W zależności od miejsca i charakteru pracy fitoterapeuty jest to osoba, która najczęściej współpracuje na co dzień z różnymi specjalistami. To zarówno inni zielarze i osoby zajmujące się medycyną niekonwencjonalną, jak i lekarze, aptekarze, farmaceuci czy dietetycy. Często zielarze współpracują również z terapeutami dbającymi o dobre samopoczucie i kondycję psychiczną swoich podopiecznych.
Jeżeli chcesz mieć fachową wiedzę zielarską i umiejętności niezbędne do pracy jako fitoterapeuta, wybierz “Kurs Zielarz-Fitoterapeuta” dostępny na platformie dydaktycznej Centrum Doskonalenia Zawodowego. Kurs jest zgodny z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki, Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie kwalifikacji osób wydających produkty lecznicze w placówkach obrotu pozaaptecznego oraz Ustawą o prawie oświatowym. Absolwent kursu otrzymuje dokumentację zgodną z wymogami MEiN oraz certyfikat w języku polskim. Dzięki uzyskanej akredytacji uczelni wyższej każdy z absolwentów może ubiegać się o dodatkową dokumentację wydawaną przez uczelnię w postaci świadectwa ukończenia kursu oraz dyplomu w skórzanej oprawie. Oferowany kurs jest także zgodny z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki oraz Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 07.08.2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy, oraz zakresu jej stosowania opartej na Międzynarodowym Standardzie ISCO. Zgodnie z klasyfikacją zawodów i specjalności dla potrzeb rynku pracy zielarz-fitoterapeuta został sklasyfikowany pod numerem: 323012. Kurs można zrealizować z dofinansowaniem z Urzędu Pracy.