Zalety kursu na kierunku Zielarstwo

kosmetyki naturalne

Zaktualizowano dnia 2 września 2022

Zielarstwo i fitoterapia to dziedziny, które wzbudzają wiele emocji – dla jednej grupy to przestarzały sposób leczenia, a dla innych jedyna słuszna droga terapeutyczna. Podejście do tej kwestii zależy od indywidualnych preferencji metod leczenia, ale faktem jest, że człowiek od zawsze korzysta z dobrodziejstwa natury. Co więcej, odpowiednia wiedza na temat roślin – i wykorzystanie jej w praktyce – pozwala nie tylko poprawić wygląd skóry, włosów itd, ale także stosowana jest w leczeniu różnych schorzeń.

Czym zajmuje się fitoterapeuta?

Fitoterapeuta, określany także jako zielarz, zajmuje się pozyskiwaniem, przechowywaniem i przetwarzaniem ziół w celach terapeutycznych i kosmetycznych. Osoba ta często współpracuje z farmaceutami i lekarzami, aby odkrywać nowe właściwości lecznicze roślin, a także ze sprzedawcami zajmującymi się w uprawą ziół. Prowadzone przez zielarza działania lecznicze określane są mianem fitoterapii.

Fitoterapia, czyli leczenia ziołami

Główną zaletą pracy zielarza-fitoterapeuty jest niesienie pomocy poprzez dobranie ziół umożliwiających profilaktykę lub wspomaganie leczenia różnych schorzeń. Dlatego też jest to praca, która wymaga wszechstronnej wiedzy nie tylko z zakresu ziołolecznictwa, ale także medycyny i dietetyki.

Fitoterapia wiąże się wytwarzaniem m.in. naparów, nalewek, a także kapsułek i maści roślinnych, które chętnie wykorzystywane są w medycynie niekonwencjonalnej (naturalnej) lub podczas terapii alternatywnych. Warto dodać, że wpływ leków roślinnych na organizm uzależniony jest od substancji aktywnych biologicznie zawartych w roślinach.

Kursy zielarskie umożliwiają znalezienia ciekawej pracy

Obecnie coraz chętniej wraca się do metod leczenia stosowanych przez naszych przodków, co wiąże się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na specjalistów w zakresie fitoterapii i zielarstwa. Dlatego też kompetencje w zakresie roślin i ziołolecznictwa umożliwiają znalezienie ciekawego zatrudnienia. Zielarz-fitoterapeuta może znaleźć pracę w wielu, różnorodnych miejscach, m.in. w gabinetach, laboratoriach, fabrykach produkcyjnych, sklepach, drogeriach, a także założyć własną działalność gospodarczą. 

Zawód zielarz-fitoterapeuta został uregulowany przez ministerstwo

Warto brać udział w szkoleniach z zakresu zielarstwa, ponieważ umożliwia to zdobycie legalnego zatrudnienia. Kurs Zielarz-Fitoterapeuta online oferowany przez Centrum Doskonalenia Zawodowego opracowany został w ten sposób, aby uzyskane kwalifikacje były zgodne z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej oraz Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania. Zielarz-fitoterapeuta otrzymał numer: 323012.

 preparaty ziołowe

Warto dodać, że przyszły fitoterapeuta otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu kursu w języku polskim. Dokument ten jest honorowany tak samo jak po ukończeniu szkolenia stacjonarnego.

Dla kogo są kursy zielarskie?

Aby wziąć udział w kursie zielarskim oferowanym przez Centrum Doskonalenia Zawodowego  trzeba mieć jedynie ukończony 18. rok życia i wykształcenie minimum podstawowe. Jest to kurs dla wszystkich, kto chciałby zdobyć wiedzę na temat zielarstwa i fitoterapii

Program szkolenia zawiera trzy rozbudowane moduły, takie jak:

  • część wprowadzająca,
  • zagadnienia z zakresu zielarstwa,
  • zagadnienia z zakresu fitoterapii.

Pierwszy moduł zapoznaje kursanta z postawami różnych dziedzin nauki, które wiążą się z ziołolecznictwem – z chemią, biologią, anatomią, dietetyką itd. Kolejny przygotowuje uczestnika do rozpoznawania, przechowywania, uprawiania i przetwarzania ziół. Ponadto porusza zagadnienia dotyczące bromatologii, fitosocjologii, etnobotaniki itp. Natomiast ostatni moduł dotyczy metod leczniczych w różnych typach schorzeń.

Kurs Zielarz-Fitoterapeuta online umożliwia zdobycie specjalistycznej wiedzy w przyjemny sposób, bez presji czasu. Elastyczna forma nauczania pozwala uczestnikowi zdecydować kiedy i gdzie odbędzie się jego kształcenie.