Czy można zostać kucharzem bez szkoły?

kurs kucharza

Praca kucharza ma duży wpływ funkcjonowanie restauracji, w której jest on zatrudniony. To dlatego, że m.in. od smaku serwowanych posiłków oraz jakości w ich przygotowaniu zależy to, czy goście będą chcieli przyjść do niej ponownie. Dlatego też kucharz powinien być wyposażony w wiedzę i umiejętności umożliwiające mu odpowiednią realizację powierzonych zadań w pracy. W dalszej części artykułu odpowiemy na pytanie: kto może zostać kucharzem, czy można zostać kucharzem bez szkoły i w jaki sposób nim zostać?

Kto może zostać kucharzem?

W pracy kucharza liczą się przede wszystkim umiejętności kulinarne związane z przygotowywaniem dań. Opanowanie zasad sporządzania różnego rodzaju potraw lub deserów, a także wyczucie smaków i estetyki podawania posiłków są podstawnymi umiejętnościami potrzebnymi do zdobycia zatrudnienia w zawodzie kucharza.

Co więcej, osoba na tym stanowisku powinna potrafić:

• obliczać wartości odżywcze i energetycznej potraw;
  • wykorzystywać różne techniki i metody przetwarzania produktów;
  • zabezpieczać pożywienie;
  • właściwie gospodarować i zabezpieczać pożywienie przed zepsuciem;
  • oceniać jakość produktów i surowców;
  • wykańczać, porcjować, dekorować wyroby kulinarne itd.

Kucharz ma obowiązek znać przepisy bhp i ppoż. obowiązujące w zakładach żywienia zbiorowego, a także wymogi systemu HACCP w gastronomii. Warto, aby miał także wiedzę na temat tego, jak należy prowadzić restaurację i postępować z przychodzącymi do niej gośćmi.

Zdobądź wiedzę potrzebną do pracy jako kucharz podczas “Kursu Kucharskiego I Stopnia”

Czy można zostać kucharzem bez szkoły?

Istnieje możliwość zdobycia zatrudnienia jako kucharz bez szkoły, o ile pracodawca się na to zgodzi, a kandydat wykazuje się umiejętnościami kulinarnymi lub posiada doświadczenie w przygotowywaniu dań.

kucharz online

Jednak wykształcenie w dziedzinie zgodnej z zawodem to element stale pojawiający się w wymaganiach wskazanych w ofertach pracy. Odpowiednia wiedza jest ceniona wśród pracodawców, a współczesne rozwiązania edukacyjne sprawiają, że każda osoba może wybrać dla siebie dogodną formę kształcenia, np. kurs online.

Jak zostać kucharzem bez szkoły?

Osoby, które chcą zdobyć kwalifikacje kucharza bez podejmowania nauki w szkole branżowej, mają możliwość przystąpienia na oferowany przez nas 2-stopniowy kurs kucharski, na który składa się:

Zostały one opracowane w taki sposób, aby uczestnik zdobył wszechstronną wiedzę przydatną w pracy w gastronomii. W związku z tym omawiane są tematy dotyczące:

• praktycznych wskazówek związanych np. z doborem sprzętu i produktów, technikami krojenia, eksponowaniem potraw itd.;
  • wymogów prawnych, sanitarnych oraz zasad BHP;
  • kompetencji miękkich kucharza;
  • prowadzenia restauracji.

Po ukończeniu każdego z kursów absolwent otrzymuje certyfikat i zaświadczenie ukończenia szkolenia na wzorze MEN. Uzyskane w ten sposób kwalifikacje są zgodne z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej oraz Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 07.08.2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania opartej na Międzynarodowym Standardzie ISCO.