Dlaczego groomer musi znać różne rasy psów?

W spisie Międzynarodowego Stowarzyszenia Kynologicznego odnotowuje się ok. 350 ras psów. Zwierzęta ta różnią się od siebie nie tylko wyglądem zewnętrznym, ale także i zachowaniem. Dlatego też praca z klientem (nawet tym czworonożnym) wymaga indywidualnego podejścia do wykonywanej usługi. W dalszej części artykułu odpowiemy na pytania, kto to jest groomer i jaka wiedza jest mu potrzebna do wykonywania swojego zawodu. Ponadto omówimy, czego można nauczyć się na kursie strzyżenia psów.

Kto to jest groomer?

Groomer jest zawodem o charakterze usługowym, który w klasyfikacji zawodów i specjalności dla potrzeb rynku pracy został oznaczony numerem: 516401. Innymi określeniami na osobę zajmującą to stanowisko są: fryzjer zwierząt, psi fryzjer. Sama nazwa zawodu wzięła się od angielskiego słowa grooming, które oznacza pielęgnację. 

Do zadań groomera należą: strzyżenie, czesanie, kąpanie. Jednak pracownik ten zajmuje się nie tylko dbaniem o ładny wygląd sierści – fryzjer zwierząt przeprowadza również zabiegi higieniczne, np. depilację uszu, przycinanie pazurów. Psi fryzjer zatrudnienie zdobywa w gabinetach i salonach z usługami najczęściej dla psów i kotów, ale może również otworzyć własną działalność gospodarczą. 

Jaką wiedzę musi nabyć psi fryzjer?

Groomer musi nabyć umiejętności fryzjerskie, które umożliwią mu wykonywanie różnego typu czesania i strzyżenia. W związku z tym powinien poznać różne rasy psów i kotów (te zwierzęta są  najczęściej przyprowadzane do groomera) ze szczególnym zwróceniem uwagi na ich typy sierści i skóry. Jest to ważne w celu dobrania pasującej fryzury, a także ze względów bezpieczeństwa, ponieważ wiedza ta umożliwia fryzjerowi zwierząt wyboru odpowiednich kosmetyków i narzędzi do pracy z czworonogiem.

Co więcej, groomer powinien zdobyć wiedzę na temat tego, jak odczytywać zachowanie zwierząt i jak sobie z nimi radzić. Praca z czworonogiem wymaga zachowania ostrożności i umiejętności zadbania o psa zestresowanego lub agresywnego. Dlatego też warto zdecydować się na udział w szkoleniu groomerskim, które jak najlepiej przygotowuje psiego fryzjera do realizowania swoich obowiązków zawodowych.

Czego można nauczyć się na kursie strzyżenia psów?

Programy różnego typu kursów strzyżenia psów zależne są od placówki oświatowej, która go prowadzi. Dlatego też nie każde szkolenie groomerskie będzie omawiało taką samą tematykę – jedne z nich uczą jedynie podstaw fryzjerstwa, inne omawiają także zagadnienia w zakresie behawiorystyki.

grooming kurs

W przypadku Centrum Doskonalenie Zawodowego program przygotowany został tak, aby uczestnik Kursu Zawodowego Groomera (Strzyżenie psów) mógł zdobyć wiedzę i umiejętności niezbędne do podjęcia pracy w tym zawodzie. Dlatego też poza tajnikami pielęgnacji, kursant poznaje psią anatomię, zasady współpracy i komunikacji z czworonogiem, a także uczy się rozpoznawać reakcje stresowe i inne zachowania. Dodatkowo kursant poznaje zasady prowadzenia działalności groomerskiej i marketingu.

Grooming – kurs online

W celu poznania zasad groomingu kurs online stanowi wygodny sposób kształcenia. Współczesne platformy e-learningowe stworzone są taki sposób, by można było efektywnie przyswajać informacje. Szkolenia groomerskie online umożliwiają połączenie nauki z innymi obowiązkami, a co więcej, daje szanse na powrót do wybranych treści.

Każda osoba, która ukończy Kurs Zawodowego Groomera (Strzyżenie psów), otrzyma od Centrum Doskonalenia Zawodowego zaświadczenie potwierdzające nabyte umiejętności. Uzyskane po szkoleniu kwalifikacje są zgodne z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej, Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 07.08.2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania.