Główne założenia muzykoterapii dla dzieci

Muzyka kojarzona jest ze źródłem rozrywki i elementem tradycji. Jednak od zarania dziejów przypisywano jej szersze znaczenie – była związana nie tylko z kulturą, ale także stosowana w pewnych rytuałach leczniczych.  Lata obserwacji i badań nad tym, jak muzyka wpływa na człowieka, ukształtowały techniki arteterapii – jedną z nich jest muzykoterapia.

Jak muzyka wpływa na człowieka i w jakich dziedzinach jest wykorzystywana?

Wpływ muzyki na człowieka bierze się z tego, że oddziałuje ona na emocje człowieka słuchacza. Oczywiście nie u każdego wywoła takie same odczucia, ponieważ ich wyzwolenie zależy m.in. od wrażliwości, doświadczeń i gustu muzycznego. Nie budzi jednak wątpliwości, że śpiew czy gra na instrumentach są bodźcami bezpośrednio wpływającymi na sferę emocjonalną. Wiedza ta wykorzystywana jest zarówno w profilaktyce, jak i terapii różnych schorzeń.

Muzykoterapia zastosowanie swoje ma w: psychiatrii, kardiologii, położnictwie, opiece paliatywnej i innych dziedzin medycznych, ale korzysta się z niej także w pedagogice i działalności resocjalizacyjnej.

Jaka jest muzyka na depresję?

Badania nad oddziaływaniem muzyki na depresję i inne problemy zdrowia psychicznego potwierdziły jej pozytywny wpływ na przebieg leczenia oraz na profilaktykę. Współcześnie muzykoterapię wykorzystuje się zarówno w terapii indywidualnej, jak i grupowej. Nie ma jednej konkretnej piosenki lub instrumentu, który niwelowałby objawy depresji lub wprowadzał w stan euforii. Dobór środków muzycznych to kwestia indywidualna.

Muzykoterapię dzieli się na: 

  • aktywną – stosuje się tu śpiew, grę na instrumentach, ruch przy muzyce, czy też improwizację; 
  • receptywną – wykorzystuje się tu słuchanie muzyki i relaksacje.

Cele muzykoterapii dla dzieci

Muzykoterapia dla dzieci jest prowadzona w formie arteterapii, w której to wykorzystuje się ćwiczenia i zabawy muzyczno-ruchowe do stymulowania rozwoju psychoruchowego młodej osoby. Jest to jej najważniejszym założeniem. Jednak poza tym pomaga eliminować niepożądane zachowanie poprzez rozpoznawanie i rozumienie negatywnych uczuć oraz nauce, jak sobie z nimi radzić.

muzyka na depresję

Praca nad emocjami ma bardzo pozytywny wpływ na młodego człowieka. Dlatego też dodatkowymi celami muzykoterapii są: wyzwalanie uczuć i pomaganie w ich wyrażaniu, rozładowanie napięcia, podnoszenie samooceny i tworzenie pozytywnego obrazu siebie, a także budowanie więzi z rówieśnikami. 

Kurs Zawodowy Muzykoterapeuty

Kurs Zawodowy Muzykoterapeuty oferowany przez Centrum Doskonalenia Zawodowego umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności potrzebnych do prowadzenia muzykoterapii dla dzieci oraz dorosłych. Program szkolenia obejmuje wprowadzenie do tematu poprzez informacje na temat dźwięku, a także podstaw pedagogiki, androgogiki i gerontologii, omawia różnorodne metody terapeutyczne, a także uczy budowania wizerunku i komunikacji interpersonalnej. Nie brakuje także zagadnień związanych z pracą z pacjentem.

Po ukończeniu kursu uczestnik otrzymuje zaświadczenie potwierdzające zdobycie kwalifikacji zgodnych z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej oraz Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 07.08.2014r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania opartej na Międzynarodowym Standardzie ISCO.