Kto może prowadzić zajęcia z muzykoterapii?

Muzyka od najstarszych czasów była wykorzystywana przez człowieka nie tylko do dawania rozrywki, ale także stosowana w pewnych rytuałach leczniczych. Jej odpowiednie wykorzystanie może przyczynić się do usprawnienia procesów terapeutycznych i poprawy jakości życia pacjentów. W dalszej części artykułu omówimy, kto to jest muzykoterapeuta, jakie warunki trzeba spełniać, by prowadzić muzykoterapię, a także odpowiemy na pytanie, co daje kurs muzykoterapeuty

Kto to jest muzykoterapeuta?

Muzykoterapeuta jest specjalistą w zakresie wykorzystywania muzyki w terapii mającej na celu przywracanie zdrowia lub poprawy funkcjonowania, a tym samym jakości życia osób z różnorodnymi potrzebami natury: emocjonalnej, fizycznej lub umysłowej. 

Muzykoterapia najczęściej stanowi wspierającą metodę terapeutyczną, która łączy w sobie dwa aspekty: 

  • muzyczny,
  • psychiczny. 

Odnosi się ona bowiem do preferencji i reakcji pacjenta na muzykę, a także umożliwia określanie na tej podstawie celów terapeutycznych oraz wykorzystywania różnych metod i narzędzi terapeutycznych. Dlatego też muzykoterapeuta jest członkiem w zespole interdyscyplinarnym i współpracuje z innymi specjalistami zajmującym się terapią danej osoby. 

Zadania w pracy muzykoterapeuty

Do zadań muzykoterapeuty należy prowadzenie indywidualnej lub grupowej terapii z wykorzystaniem muzyki, co wymaga od niego odpowiedniego przygotowania. W tym celu musi on przeanalizować dokumentację z diagnostyką dokonaną przez innych specjalistów, a także przeprowadzić własną obserwację pacjenta podczas terapii.

W związku z tym muzykoterapeuta wykonuje następujące czynności:

  • dobiera techniki pracy odpowiednio do potrzeb i możliwości podopiecznego;
  • układa plan postępowania terapeutycznego;
  • nawiązuje kontakt interpersonalny z podopiecznym;
  • prowadzi muzykoterapię, wykorzystując różne metody i techniki;
  • monitoruje przebiegu zajęć oraz zachowanie podopiecznego;
  • prowadzi odpowiednią dokumentację na potrzeby placówki lub innych specjalistów.

Poznaj role dźwięków w życiu człowieka podczas “Kursu Zawodowego Muzykoterapeuty”

Kto może prowadzić zajęcia z muzykoterapii?

Zajęcia z muzykoterapii powinien prowadzić specjalista w tym zakresie, wykazujący się rozległą wiedzą teoretyczną i różnorodnymi umiejętnościami praktycznymi. Oznacza to, że musi on znać metody oraz techniki diagnostyczne i terapeutyczne oraz wiedzieć, jak je prawidłowo wykorzystywać do indywidualnych potrzeb i możliwości podopiecznego.

Ze względu na odpowiedzialność tego zawodu musi mieć on pełną świadomość swoich kompetencji zawodowych, a także cechować się m.in.:

  • empatią,
  • szacunkiem do drugiej osoby,
  • cierpliwością,
  • zainteresowaniem artystycznym,
  • odpornością emocjonalną,
  • komunikatywnością,
  • kreatywnym podejściem do zajęć.

muzykoterapeuta

Jak już wspominaliśmy, muzykoterapeuta musi współpracować z innymi specjalistami, ponieważ jego obserwacje mogą stanowić uzupełnienie diagnozy, np. psychologicznej, pedagogicznej lub logopedycznej, a także wpłynąć na przebieg procesu terapeutycznego.

Co daje kurs muzykoterapeuty?

Szkolenia stanowią świetny sposób, aby w szybko i wygodnie zdobyć nowe kwalifikacje albo rozszerzyć swoją wiedzę i umiejętności. Szczególnie w przypadku kursów online, które umożliwiają udział w dowolnie wybranym miejscu. Wybierając szkolenia z naszej oferty, np. “Kurs Zawodowy Muzykoterapeuty”, uczestnik może także decydować o godzinach kształcenia i czasie jego trwania. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu nowoczesnej platformy e-learningowej, na której umieszczone są materiały dydaktyczne dostępne dla kursanta przez cały czas trwania nauki.

 “Kurs Zawodowy Muzykoterapeuty” umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności potrzebnych do prowadzenia muzykoterapii dla dzieci oraz dorosłych. Program szkolenia obejmuje wprowadzenie teoretyczne do tematyki muzykoterapii, a także praktyczne zagadnienia muzykoterapeutyczne dotyczące pracy z różnymi grupami podopiecznych.

Po ukończeniu kursu uczestnik otrzymuje zaświadczenie potwierdzające zdobycie kwalifikacji zgodnych z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej oraz Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 07.08.2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania opartej na Międzynarodowym Standardzie ISCO.