Kto może zostać muzykoterapeutą? Czy warto inwestować w kursy?

muzykoterapeuta

Muzykoterapia to jedna z technik arteterapii, która charakteryzuje się celowym wykorzystaniem muzyki w celach terapeutycznych. Zainteresowanie tym kierunkiem wzrasta, dlatego w tym artykule odpowiemy na jedne z najczęściej zadanych pytań dotyczących pracy muzykoterapeuty: kto może nim zostać? Co można robić po muzykoterapii? Jak przeprowadzać muzykoterapię? Jak zostać muzykoterapeutą i czy warto inwestować w kursy?

Kto może być muzykoterapeutą?

Muzykoterapeuta to specjalista zajmujący się prowadzeniem indywidualnej lub grupowej terapii z wykorzystaniem muzyki zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W związku z tym poniżej wskażemy kilka warunków, które powinna spełniać osoba na tym stanowisku.

Muzykoterapeutą może być osoba, która:

  1. Ma odpowiednie do tego kompetencje zawodowe, tj. wiedzę i umiejętności w pracy terapeutycznej.
  2. Wykazuje potrzebne do tego warunki psychofizyczne i zdrowotne, np. ma ogólną wydolność fizyczną, sprawność układu kostno-stawowego, oddechowego lub narządu wzroku, słuchu.
  3. Wykazuje sprawność sensomotoryczną, np. ma dobrą koordynację wzrokowo-ruchową, spostrzegawczość, zręczność.
  4. Cechuje się kreatywnością, uzdolnieniami muzycznymi, umiejętnością nawiązywania kontaktów.
  5. Ma cechy osobowości, takie jak: odpowiedzialność, odporność emocjonalna, cierpliwość, zaangażowanie.

Co można robić po muzykoterapii? 

Osoba, która ma wiedzę i umiejętności potrzebne do pracy muzykoterapeuty może podjąć pracę w różnych miejscach, gdzie potrzebna jest realizacja tego typu usług. Wśród nich wymienia się m.in.:

  • szkoły i przedszkola;
  • placówki terapeutyczne;
  • placówki kulturalno-oświatowe;
  • placówki opiekuńczo-wychowawcze;
  • poradnie psychologiczno-pedagogiczne;
  • ośrodki zdrowia.

Zapisz się na “Kurs Zawodowy Muzykoterapeuty”, by poznać zasady praktyki muzykoterapeutycznej

Jak przeprowadzić muzykoterapię? 

Muzykoterapeuta przeprowadza zajęcia terapeutyczne w sposób adekwatny do potrzeb podopiecznego, a także jego wieku i możliwości. Stanowi to formę wspierającą metody terapeutyczne łączące w sobie dwa aspekty: muzyczny i psychiczny. 

Zajęcia z muzykoterapeutą powinny być prowadzone z wykorzystaniem różnorodnych technik pracy, tj. polega ona nie tylko na słuchaniu muzyki, ale także w aktywnym udziale poprzez śpiew, grę na instrumentach itd. 

muzykoterapia

Bardzo ważnym czynnikiem jest, by poziom zajęć był dostawany do całej grupy  i uwzględniał diagnozę podopiecznych. W związku z tym muzykoterapeuta podejmuje współpracę z innymi specjalistami  zajmującym się uczestnikiem zajęć.

Jak zostać Muzykoterapeutą? 

Jednym ze sposobów nabycia kwalifikacji muzykoterapeuty jest udział w “Kursie Zawodowym Muzykoterapeuty”, który umożliwi uczestnikowi zdobycie wiedzy z zakresu muzyki, pedagogiki, gerontologii, androgogiki itd. oraz umiejętności z zakresu praktyki muzykoterapeutycznej. 

Kursant, który pozytywnie ukończy “Kurs Zawodowy Muzykoterapeuty” otrzymuje kwalifikacje muzykoterapeuty zgodne z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej oraz Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 07.08.2014r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania opartej na Międzynarodowym Standardzie ISCO. 

W związku z tym, czy warto inwestować w kursy? Zdecydowanie tak, ponieważ w ten sposób uczestnik może poszerzyć swoją wiedzę lub nabyć całkiem nowe umiejętności potrzebne do pracy jako muzykoterapeuta.