Jaka jest różnica między pilotem a przewodnikiem?

pilot wycieczki

Zaktualizowano dnia 24 sierpnia 2023

Przewodnicy oraz piloci wycieczek wpływają na zadowolenie turystów ze względu na udzielanie przez nich pomocnych, a także ciekawych informacji. Zdecydowanie mogą oddziaływać na to, czy wycieczka danej osoby będzie udana. Jednak nie każdy poszukujący usług pilotów oraz wycieczek ma świadomość tego, że nie jest to zawód tożsamy. W tym artykule wskażemy, jakie są różnice między pilotem a przewodnikiem i wskażemy, czym dokładnie zajmują się osoby w tych zawodach.

Jaka jest różnica między pilotem a przewodnikiem?

Główną i najważniejszą różnicą pomiędzy pilotem a przewodnikiem jest to, że nie jest to ten sam zawód, co często bywa mylone. Każda z tych profesji ma osobny kod zawodowy w klasyfikacji zawodów i specjalności dla potrzeb rynku pracy. 

Warto dodać, że w przypadku przewodnika turystycznego występuje kilka odmian tego zawodu w zależności od miejsca pracy. W związku z tym wymienia się przewodnika: 

  • górskiego – dla określonych obszarów górskich;
  • miejskiego – dla poszczególnych miast;
  • terenowego – dla danego województwa, powiatu, gminy, regionów oraz tras turystycznych.

Przewodnika oraz pilota wycieczki różni także cel pracy. Przewodnik turystyczny zajmuje się oprowadzaniem turystów, np. po mieście oraz opowiadaniem o jego historii, architekturze, tradycji i innych ciekawostkach. Z kolei pilot wycieczki towarzyszy w imieniu organizatora turystom podczas ich wycieczki, sprawując nad nimi opiekę.

Zdobądź kwalifikacje pilota wycieczki na oferowanym przez nas “Kursie Pilota Wycieczek”

Jakie zadania wykonuje pilot wycieczek i przewodnik turystyczny? 

Zadania pilota wycieczki oraz przewodnika turystycznego zostały uregulowane w Ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych. 

 praca pilota wycieczki

Ten akt prawny wskazuje na to, że pilot wycieczki w imieniu organizatora wycieczki turystycznej zajmuje się:

  • czuwaniem nad sposobem świadczenia usług na rzecz klientów;
  • przyjmowaniem od uczestników zgłoszeń dotyczących uchybień podczas wycieczki;
  • sprawowaniem opieki nad uczestnikami wycieczki;
  • przedstawianiem lokalnych atrakcji;
  • udzielaniem informacji dotyczących odwiedzanego kraju i miejsca.

Natomiast przewodnik turystyczny wykonuje czynności, takie jak: 

  • oprowadzanie przyjezdnych po miejscach turystycznych;
  • udzielanie fachowej i aktualnej informacji o oglądanych obiektach;
  • sprawowanie opieki nad turystami i dbanie o ich bezpieczeństwo – szczególnie podczas wyjść wymagających odpowiednich technik i specjalistycznego sprzętu, np. w górach.

Warto dodać, że do zadań przewodników turystycznych należy także oprowadzanie wycieczek po muzeach, wystawach i zabytkach, o ile nie ma wyznaczonej innej osoby, upoważnionej przez muzeum, organizatora wystawy albo właściciela zabytku.

Kto może pracować jako pilot wycieczki?

Pilotem wycieczki może być osoba pełnoletnia, która nie była karana za przestępstwo umyślne lub inne popełnione w związku z wykonywaniem zadań pilota wycieczek. Co więcej, musi ona mieć odpowiednią wiedzę i umiejętności potrzebne do realizowania powierzonych obowiązków. 

Sposobem na ich zdobycie jest udział w “Kursie Pilota Wycieczek”, który znajduje się w ofercie naszej placówki oświatowej. Szkolenie to pozwoli w kompleksowy sposób przygotować się do pracy jako pilot wycieczki. Program zawiera tematy dotyczące informacje ogólnych o turystyce, geografii, kulturze i sztuce, a także omawia wymagania do podjęcia pracy i jej charakterystykę.

Warto dodać, że absolwent otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu kursu oraz kwalifikacje pilota wycieczek zgodne z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej oraz Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 07.08.2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania opartej na Międzynarodowym Standardzie ISCO.