Zaktualizowano dnia 20 listopada 2024
>>> Kwalifikacyjny kurs zawodowy Rolnik (ROL.04) – ZAPISZ SIĘ TERAZ! <<<
Posiadanie ziemi to zawsze doskonała inwestycja, a wiedza, jak nią zarządzać, to dodatkowy atut. Obecnie wiele osób jest zainteresowanych uzyskaniem uprawnień, które dałyby im możliwość zakupu gruntów rolnych oraz ubiegania się o środki unijne. Taką szansę daje kurs rolniczy. Dlaczego pozyskiwanie ziemi rolnej staje się aż tak popularne?
Korzyści idące za statusem rolnika
Własny kawałek ziemi zawsze był ogromną wartością. Nie inaczej jest obecnie, gdy wraz z rozwojem cywilizacyjnym zostaje coraz mniej gruntów do wykorzystania. Dzięki roli można utrzymać nie tylko siebie, ale także innych, czyniąc z tego źródło dochodu. Posiadanie gruntów rolnych oraz statusu rolnika pozwala na korzystanie z ogromnego wsparcia w tym obszarze, a także pozyskiwanie dotacji z różnego rodzaju programów pomocowych. Do tego jednak przydatny jest kurs rolniczy.
Jak zostać rolnikiem?
Status rolnika indywidualnego wraz z gospodarstwem najczęściej przechodzi z pokolenia na pokolenie, a kwalifikacje rolnicze potwierdza w tym przypadku m.in. kilkuletnie doświadczenie w pracy na roli. Dla osób, które dopiero chciałyby rozpocząć swoją działalność w tej branży, możliwe jest uzyskanie odpowiednich kwalifikacji np. poprzez kurs rolniczy.
🌱 Status rolnika to dużo korzyści, które można przekuć w dochodową działalność ✔️
🌱 Kwalifikacje rolnicze można nabyć poprzez ojcowiznę lub za pomocą kursów zawodowych ✔️
Przyszłość i innowacje w rolnictwie po kursach zawodowych
Kurs rolniczy realizowany w Centrum Doskonalenia Zawodowego to nie tylko nabycie określonych kwalifikacji czy też uzyskanie możliwości zakupu ziemi rolnej. W programie kształcenia znajduje się wiele kompleksowych zagadnień dotyczących aktualnie wprowadzanych innowacji w rolnictwie, najnowszych technologii czy metod uprawy, co istotnie wpływa nie tylko na funkcjonowanie gospodarstwa, ale również jego wydajność i późniejsze zyski.
Dzięki zapoznawaniu kursantów z najnowszymi rozwiązaniami kurs rolniczy umożliwia wprowadzanie efektywnych zmian w prowadzonych dotychczas działalnościach. To nie tylko szansa dla osób, które dopiero myślą o rozpoczęciu pracy w rolnictwie czy zakupie ziemi, ale również dla tych, którzy od lat aktywnie funkcjonują w tym sektorze.
Poprzez praktyczny i innowacyjny program kształcenia, kurs rolniczy przyczynia się także do zwiększenia efektywności prowadzonych gospodarstw i upraw, a także do wzrostu dochodów rolników i prowadzenia ich działalności zgodnie ze zmieniającymi się wymogami i przepisami.
Kurs rolnika — co warto wiedzieć?
Kwalifikacje niezbędne do nabycia ziemi rolnej (wraz z idącymi za tym faktem dotacjami) można uzyskać poprzez kurs zawodowy Rolnik (ROL.04, dawniej nazywanym RL.03). W trakcie nauki kursant uzyskuje wiedzę, która umożliwi mu działalność rolniczą, w tym:
-
- wykonywanie prac związanych z prowadzeniem produkcji roślinnej i zwierzęcej,
- obsługę pojazdów, maszyn i urządzeń stosowanych w produkcji roślinnej i zwierzęcej,
- prowadzenie sprzedaży produktów rolniczych i zwierząt gospodarskich,
- organizowanie i nadzorowanie produkcji roślinnej i zwierzęcej,
- podejmowanie decyzji na podstawie rachunku ekonomicznego.
Każda osoba, która ukończyła 18. rok życia – niezależnie od swojego wykształcenia – może zrealizować kurs rolniczy i uzyskać możliwość przystąpienia do egzaminu państwowego OKE potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, tym samym zyskując nowe możliwości rozwoju.
Oprócz wspomnianych wyżej uprawnień do nabycia gruntów rolnych, prowadzenia produkcji rolniczej i pozyskiwania na nią dotacji, można zwiększać swoje kwalifikacje, podejmując kolejne kursy dokształcające.
Kolejne kwalifikacje rolnicze – kurs ROL.04 daje idealny komplet kwalifikacji niezbędnych do profesjonalnego rozpoczęcia swojej działalności rolnej – ze wszystkimi benefitami. Dodatkowo, posiadając uprawnienia ROL.04 oraz minimum średnie wykształcenie, uzyskuje się tytuł Technika Rolnika.
🌱 Najbardziej popularne kursy rolnicze to ROL.04 ✔️
🌱 Większość korzyści wynikających z uprawnień i kwalifikacji zawodowych rolnika można uzyskać już po kursie ROL.04 ✔
ROL.04 a ROL.10 – co daje kurs i jakie są różnice w uprawnieniach?
Istnieje wiele różnych edycji szkoleń dla rolników, a przez długi czas popularnym był wstrzymany w naszej ofercie ROL.10. Co daje kurs ROL.04 i czym różnią się od siebie uzyskane uprawnienia? Najważniejszą rozbieżnością jest uzyskiwany tytuł zawodowy – absolwenci kursu ROL.10 uzyskiwali tytuł technika rolnika (kod zawodu 314207), który organizuje, nadzoruje oraz wykonuje prace związane z hodowlą roślin, nasiennictwem, a także produkcją roślin i zwierząt w gospodarstwach rolnych.
Z kolei kurs ROL.04 daje kwalifikacje do pracy jako rolnik (kod zawodu 613003), który prowadzi zarówno produkcję roślinną, jak i zwierzęcą, a także organizuje proces produkcji roślinnej oraz zwierzęcej w gospodarstwie rolnym.
Kurs ROL.04 skupia się na umiejętnościach związanych bezpośrednio z produkcją rolną i dotyczy głównie działań w zakresie upraw roślinnych i hodowli zwierząt. Kursanci zdobywają wiedzę na temat różnych technik produkcji, jak np. pielęgnacja roślin, nawożenie czy zbiór plonów. Jest to opcja idealna dla osób, które chcą zdobyć kwalifikacje umożliwiające pracę na gospodarstwie rolnym, zajmując się bezpośrednio produkcją rolną.
Kurs ROL.10 z kolei skupiał się bardziej na zagadnieniach związanych z zarządzaniem gospodarstwem, w tym organizacją i planowaniem produkcji. Kurs obejmował również zagadnienia związane z finansowaniem produkcji rolniczych, marketingiem produktów rolnych czy pozyskiwania funduszy unijnych oraz dotacji na rozwój gospodarstwa.
Kurs rolniczy — wygodna alternatywa dla zapracowanych
Zarówno dla rolników, którzy muszą mieć potwierdzenie odpowiedniego wykształcenia i kwalifikacji, jak i dla osób, które dopiero chcą je zdobyć, oferujemy możliwość uzyskania wykształcenia rolniczego przy wykorzystaniu innowacyjnej platformy e-learningowej.
🌱 Kursy internetowe zyskują coraz większą popularność – pozwalają zminimalizować koszty nauki i samemu zaplanować czas i miejsce, które chcemy na nią poświęcić ✔️
🌱 Warto wybrać instytucję, która nie tylko posiada odpowiednie akredytacje potwierdzające legalność kursu, ale i możliwość samodzielnego organizowania egzaminów zawodowych ✔️
🌱 Program kształcenia i nabyte kwalifikacje są zgodne z wytycznymi MEiN oraz z Rozporządzeniem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ✔️
🌱 Uzyskane u nas kwalifikacje są uznawane w całej Polsce i Unii Europejskiej, w tym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa m.in. w programie “Młody rolnik” ✔️
Nabyte w ten sposób dokumenty są zgodne z wytycznymi MEiN. Zdobyta wiedza i kompetencje są uznawane w całej Polsce i Unii Europejskiej. Ukończenie kursu rolniczego oraz uzyskanie kwalifikacji rolniczych jest niezbędne w przypadku chęci zakupu gruntów rolnych, a także do ubiegania się o pozyskanie środków unijnych.
Po ukończeniu kursu absolwent otrzymuje Zaświadczenie Ministra Edukacji i Nauki. Zyskuje także uprawnienia umożliwiające przystąpienie do egzaminu państwowego OKE potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie. Należy pamiętać, że uzyskanie wyżej wymienionych kwalifikacji następuje dopiero po ukończeniu stosownego kursu i zdaniu państwowego egzaminu.
Więcej na temat kwalifikacji rolniczych prezczytasz w artykule „Jak uzyskać uprawnienia rolnika i kwalifikacje rolnicze?„.
Tradycyjne i nowoczesne metody nauczania
Praca na gospodarstwie i przy uprawie ziemi jest bardzo czasochłonna. Taki tryb pracy często uniemożliwia podjęcie dodatkowych szkoleń czy kursów ze względu na konieczność dojeżdżania na zajęcia do innych miejscowości, czy spędzania wielu godzin na salach wykładowych. Obecnie jednak innowacyjny kurs rolniczy można realizować w dowolnym czasie, wygodnie i z własnego domu dzięki dostępności na platformach e-learningowych.
Taki kurs rolniczy oferuje Centrum Doskonalenia Zawodowego. Program kształcenia, jak i jego jakość czy uzyskane kwalifikacje utrzymane są na tym samym poziomie co w przypadku tradycyjnych, stacjonarnych kursów. W przypadku kursu rolniczego z CDZ charakterystyczne jest także bieżące aktualizowanie wiedzy i programu zgodnie z przepisami krajowymi i unijnymi, a także uzupełnianie go o praktyczne i przydatne zagadnienia.
Możliwości finansowania i wsparcia dla kursantów rolniczych
Realizacja kursu rolniczego wiąże się z uiszczeniem odpowiednich opłat. Jednak w Centrum Doskonalenia Zawodowego można wykorzystać systemy różnych dopłat. Możliwe jest np. dofinansowanie kształcenia z Urzędu Pracy. Ponadto odpowiednie płatności za kurs rolniczy można realizować w formie wygodnych rat.
Warto też mieć na uwadze, że osoby, które planują rozpocząć działalność rolniczą, a nie ukończyły 41. roku życia, mogą ubiegać się o bezzwrotną premię w wysokości 200 000 zł. Poza programem „Młody Rolnik” dostępna jest również „Premia dla młodych rolników” czy program „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Jeżeli chcesz rozpocząć pracę jako rolnik i móc korzystać z tych i innych przywilejów, zrealizuj Kurs rolniczy.
FAQ
➡️ Jak długo trwa kurs rolniczy?
Kurs kwalifikacyjny zawodowy Rolnik (ROL.04) obejmuje 720 godzin. Czas poświęcony na naukę można zaplanować indywidualnie, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie kwalifikacji do 6 miesięcy.
➡️ Jak szybko zrobić kurs rolniczy?
Najszybciej i najwygodniej jest podjąć kurs rolniczy przy użyciu platformy dydaktycznej – możliwość nauki w dowolnym czasie pozwala na intensywne kształcenie i uzyskanie kwalifikacji nawet do 6 miesięcy.
➡️ Czy kurs na rolnika wystarczy?
W celu uzyskania możliwości zakupu gruntów rolnych, prowadzenia produkcji rolniczej i pozyskiwania na nią dotacji wystarczy ukończyć kurs rolnika (ROL.04) i zdać egzamin potwierdzający nabyte kwalifikacje zawodowe.
➡️ Jaki kurs daje kwalifikacje rolnicze?
Kwalifikacje rolnicze daje kurs rolniczy ROL.04, w trakcie którego uzyskuje się również wiedzę niezbędną do prowadzenia działalności w tym obszarze.
➡️ Czy po kursie rolniczym można kupić ziemię?
Uprawnienia do kupna ziemi rolnej nabywa się po ukończeniu kursu ROL.04 i zdaniu egzaminu przeprowadzanego przez OKE w celu potwierdzenia nabytych kwalifikacji.