Kwalifikacje do zdobycia w sezonie wycieczek szkolnych

wycieczka szkolna

Wycieczki szkolne są najbardziej atrakcyjną formą pracy pozalekcyjnej z dziećmi i młodzieżą. Umożliwiają one uczniom kontakt z życiem społeczno-gospodarczym i kulturalnym różnych regionów. Dodatkowo są źródłem wielu obserwacji i doświadczeń, które pozytywnie wpływają na proces edukacyjny. Jednak należy pamiętać, że każda wycieczka musi być zorganizowana według określonych zasad.

Zasady organizowania wycieczek szkolnych

Wycieczki szkolne mogą odbywać się zarówno w kraju, jak i za granicą. Podczas organizowania wycieczki szkolnej należy uwzględnić wiek uczniów oraz ich zainteresowania i potrzeby. Powinno się również zwrócić uwagę na ich stan zdrowia, kondycję, a także posiadane sprawności i umiejętności.

Kierownik i opiekun wycieczek są wyznaczani przez dyrektora. Kierownikiem jest pracownik szkoły, natomiast opiekunem może być zarówno nauczyciel, jak i osoba spoza szkoły. Z kolei podczas specjalistycznej wycieczki krajoznawczo-turystycznej kierownik i opiekunowie muszą mieć udokumentowane przygotowanie, które umożliwi bezpieczną realizację programu.

Czym zajmuje się opiekun i kierownik wycieczki szkolnej?

Chociaż opiekun i kierownik podczas wycieczki szkolnej mają wyznaczone inne zadania, te dwie funkcje mogą zostać połączone. Wymaga to jednak zgody dyrektora szkoły. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki określa zadania kierownika i opiekuna.

Kierownik zajmuje się:

• opracowaniem programów oraz regulaminów;
  • informowaniem uczestników o celu i trasie wycieczki;
  • przedstawieniem i późniejszą realizacją programu;
  • wyznaczeniem zadań dla opiekunów i uczniów;
  • zapoznaniem uczestników z zasadami bezpieczeństwa i zapewnieniem im warunków do ich przestrzegania;
  • organizacją i nadzorowaniem transportu, wyżywienia;
  • dysponowaniem budżetem przeznaczonymi na wycieczkę;
  • nadzorowaniem zaopatrzenia uczniów i opiekunów w odpowiednie wyposażenie pierwszej pomocy;
  • podsumowaniem, oceną i rozliczeniem wycieczki.

planowanie wycieczki szkolnej

Z kolei opiekun zajmuje się:

• opiekowaniem się uczniami;
  • współpracowaniem z kierownikiem wycieczki w celu realizowania programu;
  • nadzorowaniem przestrzegania regulaminu i zasad bezpieczeństwa;
  • kontrolowaniem wykonywanych przez uczniów zadań;
  • wykonywaniem zadań zleconych przez kierownika wycieczki.

Kiedy warto zrobić kurs kierownika wycieczki lub opiekuna?

Nie trzeba czekać do października, aby wykonać kurs kierownika lub opiekuna wycieczek szkolnych. Każdy termin jest odpowiedni na podjęcie szkolenia. Dodatkowym ułatwieniem jest możliwość wykonania kursu online, który daje takie same uprawnienia jak kurs stacjonarny. Dlatego też taka forma nauki pozwala na zdobycie kwalifikacji w szybki i wygodny sposób.

Warto dodać, że kierownik wycieczek, czy też opiekun wycieczek z odpowiednimi uprawnieniami może podjąć pracę m.in.:

• w ośrodkach wczasowych,
  • w ośrodkach turystycznych,
  • na wycieczkach szkolnych,
  • na wyjazdach szkolnych,
  • w biurach podróży.

Miejsca te działają przez cały sezon, dlatego każdy moment jest dobry na zdobycie nowych kwalifikacji i podjęcie pracy w branży turystycznej.

Kurs Kierownika Wycieczek (Opiekuna Wycieczek)

Kurs Kierownika Wycieczek (Opiekuna Wycieczek) oferowany przez Centrum Doskonalenie Zawodowego umożliwia zdobycie wiedzy z zakresu pełnienia funkcji kierownika i sprawowania opieki na wycieczkach szkolnych. Jest to kurs online, którego program obejmuje: organizowanie planu wychowawczego, ustalaniem pracy w grupie, a także zapoznanie z przepisami bezpieczeństwa zdrowia i życia uczestników wycieczki. Dodatkowo kursant zdobędzie wiedzę z zakresu prowadzenia dokumentacji.

Po ukończeniu kursu uczestnik szkolenia otrzymuje kwalifikacje zarówno kierownika, jak i opiekuna wycieczek, co udokumentowane jest zaświadczeniem w języku polskim.