Usługi groomerskie a bezpieczeństwo zwierzaka

Pies u groomera

Mogłoby się wydawać, że posiadanie sprzętu do pielęgnacji sierści wystarczy do rozpoczęcia działalności w salonie groomerskim. Jednak niezwykle ważne są także odpowiednie warunki w pracowni, które wpływają na bezpieczeństwo. Jest ono bardzo istotne zarówno dla wykonującego zabiegi fryzjerskie, jak i dla czworonożnego klienta.

Mimo że doświadczeni groomerzy często potrafią przewidywać zachowania zwierząt, powinni oni traktować każde z nich w sposób indywidualny. Nawet z poznanym już wcześniej kotem czy psem trzeba postępować z ostrożnością. Nigdy nie wiadomo jak tym razem zareaguje zwierzę. Odpowiednie przygotowanie do pracy jest kluczem do osiągnięcia sukcesu w branży.

Kim jest groomer i kto może nim zostać?

Groomer to inaczej fryzjer zwierząt, który wykonuje strzyżenie, czesanie, kąpanie i pielęgnacje najczęściej u kotów i psów. Aby pracować ze zwierzętami, niezbędna jest cierpliwość oraz empatyczne podejście do czworonogów. Co więcej, groomer powinien znać zachowania zwierząt, aby stworzyć im odpowiednie warunki. Fryzjerzy muszą cechować się wyczuciem estetyki, zręcznością i opanowaniem. Profesjonalny groomer powinien ukończyć szkolenie lub kurs groomerski.

Bezpieczeństwo zwierzaka w salonie groomerskim

Aby stworzyć bezpieczne i przyjazne warunki dla zwierząt, należy zaopatrzyć salon w niezbędne przedmioty ułatwiające pracę ze zwierzęciem. Najważniejsze jest zadbanie o to, aby zwierzęta nie miały możliwości ucieczki z budynku. Warto przemyśleć kwestie organizacji przestrzeni, tak by np. czworonóg nie uciekł podczas otwierania drzwi przez innego klienta.

Kot u groomera

Sierść psa lub kota należy umyć, dlatego groomer musi zadbać o to, by salon był wyposażony w kosmetyki przeznaczone wyłącznie dla zwierząt. Powinien również przeprowadzić wywiad z właścicielem w celu wykluczenia substancji alergennych. Dobrze, by wanna, w której będą kąpane zwierzęta, była wysoka. Dzięki temu zwierzę zostanie na miejscu na czas mycia. Dodatkowo groomer musi zadbać o zabezpieczenie podłogi w odpowiednio dobrany materiał lub położenie maty antypoślizgowej.

Podczas wykonywania strzyżenia konieczne jest użycie specjalnych smyczy oraz pasów, które nie tylko przeciwdziałają ucieczce, ale także dbają o to, by zwierzę nie doznało żadnej kontuzji. Dzięki temu fryzjer psów i kotów również ma lepsze warunki do pracy i może czuć się bezpieczniej podczas wykonywania zabiegów fryzjerskich.

Jak pozbyć się stresu u zwierząt?

Obecnie większość salonów groomerskich skupia się nie tylko na wykonaniu odpowiednio dobranego dla psa strzyżenia, dba także o to, by pies czuł się zrelaksowany. Wizyta u groomera przypominać może salon spa dla zwierząt. Zadbanie o odpowiedni komfort psychiczny psa lub kota ułatwia i usprawnia pracę fryzjera. Dzięki temu zwierzę nie jest narażone na długotrwałe poczucie dyskomfortu.

Wyszkolony groomer wie, jak zredukować stres zwierzęcia, a nawet radzić sobie z jego agresją. W tych sytuacjach doskonale sprawdzi się masaż, który dodatkowo wpływa na budowanie w zwierzaku poczucia zaufania. Masowanie odbywa się w trakcie pracy, np. podczas kąpieli. Warto skupić się na okolicach najbardziej ulegających napięciom mięśniowym, tj. szyi, linii wzdłuż kręgosłupa. 

Jakie przygotowanie oferuje kurs strzyżenia psów i kotów?

Kurs groomerski to nie tylko nauka tego, jak prawidłowo dobrać fryzurę, a następnie ją wykonać. Sama nauka wykorzystania maszynki i trymera to zdecydowanie za mało, aby zostać fryzjerem psów i kotów. Podczas szkolenia słuchacze uczą się przede wszystkim metod zapewnienia bezpieczeństwa podczas usługi.

Oferowany przez Centrum Doskonalenia Zawodowego Kurs Zawodowy Groomera (Strzyżenie psów) przygotowuje kursanta nie tylko z tajnikami psiej pielęgnacji, ale i zagadnieniami z zakresu psychologii zwierząt. Oznacza to, że podczas kursu słuchacz m.in. nabywa wiedzę dotyczącą zasad współpracy i komunikacji z czworonogiem, jego anatomii i reakcji stresowych, a także poruszane są zagadnienia z zakresu behawiorystyki. Dodatkowo kursant poznaje zasady prowadzenia działalności groomerskiej i marketingu.

Co daje Kurs Zawodowy Groomera (Strzyżenie psów)?

Absolwent Kursu Zawodowego Groomera (Strzyżenie psów) otrzymuje zaświadczenie ukończenia kursu potwierdzające nabyte umiejętności. Jest to zgodne z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej, Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 07.08.2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania.

Wymienia się następujące zalety, jakie oferuje ten kurs groomerski: cena; rozbudowany program, obejmujący 160 godzin szkolenia; brak limitu czasu na jego ukończenie, możliwość uczestniczenia online.

Zaświadczenie o ukończeniu kursu online jest honorowane tak samo jak po ukończeniu szkolenia stacjonarnego. Ponadto wydawane jest ono dożywotnio i nie wymaga dodatkowych uaktualnień, w związku z czym nie ponosi się dodatkowych kosztów.