Podologia, co to jest i czym się zajmuje?

Zaktualizowano dnia 12 września 2023

Dolegliwości bólowe w obrębie stopy uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie oraz pogarszają jakość życia z tym problemem. Wtedy to jak najszybciej należy udać się do specjalisty, który dobierze odpowiednie metody terapeutyczne pozwalające przywrócić prawidłową ergonomię stopy. W dalszej części artykułu odpowiemy na jedne z najczęstszych pytań dotyczących pracy podologa.

Podologia – co to znaczy?

Według Słownika Języka Polskiego podologia to: “dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem chorób stopy i stawu skokowo-goleniowego”. Z kolei etymologia tego słowa wskazuje na połączenie dwóch greckich słów: podos w znaczeniu “stopa”, oraz logos – “nauka”. W związku z tym podologię można tłumaczyć jako naukę o stopach.

Czym zajmuje się podologia? 

Podologia zajmuje się badaniami nad diagnostyką, pielęgnacją oraz profilaktyką stóp. Specjalistę w tej dziedzinie określa się mianem podologa. W związku z tym celem jego pracy jest pozbycie się lub ograniczenie skutków chorób dotykających stopy i paznokcie, a także zapobieganie ich nawrotom.

Do zadań podologa należy:

  • diagnostyka problemu i dobieranie procedur terapeutycznych;
  • wykonywanie zabiegów podologicznych na paznokciach;
  • wykonywanie zabiegów podologicznych na całej stopnie;
  • prowadzenie dokumentacji dotyczącej terapii;
  • współpracowanie ze specjalistami, takimi jak: chirurg, ortopeda itd. 

Zapisz się na “Kurs podologiczny” i zdobądź kwalifikacje podologa

Z jakimi problemami do podologa? 

Podolog zajmuje się urazami, zakażeniami drobnoustrojowymi oraz zmianami przeciążeniowymi w obrębie stopy, stawu skokowo-goleniowego i goleni. Dodatkowo do jego zadań należy diagnozowanie zmian skórnych oraz problemów z paznokciami.

W związku z tym do podologa udają się osoby z problemami, takimi jak:

  • zrogowaciały naskórek pięt;
  • modzele i odciski na stopach;
  • wrastający paznokieć;
  • nieprawidłowo rosnący paznokieć itd.

Czy podolog to jest lekarz? 

Nie, podolog nie jest lekarzem, ponieważ osoba pragnąca rozpocząć pracę w tym zawodzie nie musi kończyć studiów lekarskich i zdawać lekarskiego egzaminu końcowego. W Rozporządzeniu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 13 listopada 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania zawód podologa został umieszczony w grupie zawodów: praktykujący niekonwencjonalne lub komplementarne metody terapii

zdrowe stopy

Jakie wykształcenie musi mieć podolog?

Podolog powinien mieć wszechstronną wiedzę na temat budowy skóry stóp oraz jej prawidłowej fizjologii, która umożliwi dobranie odpowiedniej do danego schorzenia terapii podologicznej. Musi mieć on ukończone kształcenie dające mu kwalifikacje do pracy w tym zawodzie.

Takim rozwiązaniem jest oferowany przez nas “Kurs podologiczny”, podczas którego uczestnik zdobędzie wiedzę i umiejętności z zakresu:

  • rozpoznawania zmian patologicznych w obrębie kończyn dolnych oraz ich przyczyn; 
  • procedur terapeutycznych; 
  • wykonywania zabiegów przywracających zdrowy wygląd i dobre funkcjonowanie stóp.

Osoba, która pozytywnie zakończy kształcenie na “Kursie podologicznym” otrzyma zaświadczenie w języku polskim o ukończeniu kursu potwierdzające zdobycie kwalifikacji podologa zgodnych z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 07.08.2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania opartej na Międzynarodowym Standardzie ISCO.

FAQ 

Co to jest podologia?

Podologia jest dziedziną zajmującą się działaniami terapeutycznymi w zakresie różnych problemów w obrębie stopy, w tym: diagnostyką, pielęgnacją oraz profilaktyką stóp.

Zabieg podologiczny – co to jest?

Zabiegami podologicznymi określa się działania, które mają na celu usunięcie schorzenia na stopie osoby, z którym zgłasza się do podologa. Przykładami zabiegów podologicznych są: zakładanie klamer korygujących na wrastający paznokieć, czy też usuwanie modzeli.

Czy podolog jest od paznokci?

Tak, podolog zajmuje się stopami wraz z paznokciami. Z tym że celem jego pracy jest pozbycie się lub ograniczenie skutków chorób dotykających stopy i paznokcie, a także zapobieganie ich nawrotom.

Czy podolog też robi pedicure? 

Usługami kosmetycznymi, takimi jak: pedicure zajmują się kosmetyczki. Jednak coraz częściej spotyka się kosmetyczki, które dodatkowo ukończyły kształcenie w zakresie podologii, np. na “Kursie podologicznym”.