Rozwiewamy wątpliwości o zawodzie naturopaty

Wśród społeczeństwa coraz częściej pojawiają się komentarze tego, jak dużo zanieczyszczeń jest wokół nas, ile substancji chemicznych jest w żywności itd. Wpływ mają na to m.in. wszechstronne informacje na temat katastrofy klimatycznej. Dlatego też ludzie, pragnąc przeciwdziałać jej skutkom, zbliżają się do natury. Jednak nie wszystkim przychodzi to z łatwością ze względu na stereotypy, jakie pojawiają się np. na temat leczenia metodami naturalnymi, mimo że skuteczność takich działań potwierdza praca naturopaty. 

Naturopatia, medycyna niekonwencjonalna, ziołolecznictwo, zielarstwo – wyjaśnienie terminów

Naturopatia to zespół metod terapeutycznych, które czerpią z natury. Ich celem są działania związane z profilaktyką, utrzymaniem i poprawą stanu zdrowia. Zajmujący się takim leczeniem naturopata stosuje medycynę niekonwencjonalną, czyli metody leczenia chorego oparte na naturalnych składnikach.

Do niekonwencjonalnych naturalnych metod leczenia zalicza się m.in. ziołolecznictwo, które określane jest także jako fitoterapia. Polega ona na terapii prowadzonej za pomocą różnego rodzaju ziół. Fitoterapeuta pozyskuje, przechowuje i sprzedaje wyroby zielarskie, kosmetyczne oraz suplementy diety. 

Zawód ten kojarzony jest również z zielarstwem. Jest to pojęcie pierwotnie stosowane do określania leczenia ziołami. Obecnie jednak za sprawą klasyfikacji zawodów i specjalności dla potrzeb rynku pracy, profesja związana z tą dziedziną określona jest jako: zielarz–fitoterapeuta.

Stereotypy związane z naturopatią – z czego one wynikają?

Wyżej wyjaśnione terminy związane z leczeniem naturalnym wciąż mogą kojarzyć się z szamańskimi obrzędami czy magicznymi rytuałami w celu poprawy zdrowia. Wynika to z wierzeń i legend, które powstały w czasach przedchrześcijańskich, a mimo upływu lat przekazywane są z pokolenia na pokolenie.

Jest to nieuniknione, ponieważ wiele zwyczajów i świąt obchodzonych w Polsce, czerpią z pogańskich obrzędów. Wtedy to chętnie wykorzystuje się trawy, zioła i kwiaty mające przypisane symboliczne znaczenie. Przykładem może być paproć, której znalezienie w noc przesilenia letniego, ma oznaczać dostatnie życie. Jednak chrześcijaństwo również wykorzystuje tradycje związane z roślinami. Chociażby podczas święta Matki Boskiej Zielnej, kiedy to święci się w kościele rośliny w postaci wiązanek.

ziołolecznictwo

Innym przykładem działań, które wpływają na stereotypowe myślenie o naturopatii, jest częstotliwość stosowania leków chemicznych. Na przestrzeni lat społeczeństwo przywzywcziło się do takiej formy leczenia i zazwyczaj poza popularnymi kropelkami na żołądek, czy herbatami na jelita, ludzie przestali tak chętnie korzystać z rozwiązań naturalnych.

Naturoterapia w praktyce, czyli jak zostać naturopatą?

Aby odpowiedzieć na pytanie, jak zostać naturopatą, warto zastanowić się, co jest najważniejsze w tym zawodzie. Przede wszystkim zajmować się tym powinna osoba, która w sposób wszechstronny interesuje się niekonwencjonalnymi metodami leczenia. 

Naturopatia wiąże się nie tylko z wykorzystywanie ziół – co najczęściej kojarzone jest z takim leczeniem. Podczas terapii stosuje się także:

  • arteterapię, 
  • akupunkturę, 
  • akupresurę, 
  • hydroterapię, 
  • irydologię.

Wykształcenie umożliwiające zatrudnienie się jako naturopata można uzyskać za pomocą przygotowania zawodowego. W tym celu należy udać się na szkolenie lub wybrać kurs online. Innym sposobem uzyskania wiedzy z zakresu naturalnych metod leczenia jest podjęcie studiów podyplomowych. 

Naturopata – kurs online

Kurs Zawodowy Naturopaty online, oferowany przez Centrum Doskonalenia Zawodowego, daje możliwość zdobycia umiejętności z zakresu naturoterapii w praktyce oraz teorii. Program kursu zawiera dwa moduły: część wprowadzającą, a także drugą – poświęconą wiedzy specjalistycznej. Pierwszy z nich zawiera m.in. informacje na temat: metod diagnostyki medycznej, podstaw pierwszej pomocy przedmedycznej, filozofii zdrowia, artrologii. Kolejny moduł skupia się na konkretnych rozwiązaniach medycyny naturalnej oraz uczy pracy z klientem.

Dzięki wykorzystaniu platformy e-learningowej przyszły naturopata kurs może odbyć w wygodny sposób, dostosowując tempo nauki do własnych potrzeb. Umożliwi mu to zdobycie umiejętności potrzebnych do podjęcia pracy w tym zawodzie. Po zakończonym kursie absolwent otrzymuje zaświadczenia potwierdzające nabyte umiejętności. Uzyskane w ten sposób kwalifikacjezgodne z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej, Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 07.08.2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania.