Spedytor – praca na najwyższych obrotach?

spedytor praca

Zaktualizowano dnia 5 czerwca 2023

Organizacja transportu, kontakt z przewoźnikami, przygotowywanie dokumentów oraz koordynacja dostawy to tylko kilka z zadań, które muszą wykonać pracownicy branży TSL. Wymaga to od nich dobrego planowania oraz współpracy. Więcej na temat tego, czym zajmuje się logistyk i spedytor omówimy w dalszej części artykułu, a także odpowiemy na pytanie, co można robić po logistyce oraz jakie korzyści wynikają z przystąpienia na kurs spedytora i logistyka.

Logistyk a spedytor – czy to ten sam zawód?

W zadaniach logistyka a spedytora można znaleźć wiele podobieństw, działania osób na tych stanowiskach wzajemnie się uzupełniają, ale nie są to zawody tożsame. Celem ich pracy jest planowanie przebiegu transportu i przeprowadzenie go w taki sposób, by uzyskać zamierzone efekty. I tutaj za pomocą określenia, jakie jest główne założenie pracowników branży TSL, można wyodrębnić, czym zajmuje się logistyk i spedytor. 

Pierwszy z nich zajmuje się organizowaniem transportu, skupiając się na najefektywniejszym przepływie towarów. W związku z tym jest odpowiedzialny za przygotowywanie taryf przewozowych i spedycyjnych, współpracę z dostawcami towarów, zajmowanie się zamówieniami usług logistycznych itd. Natomiast na stanowisku spedytora praca polega na wdrażaniu opracowanego planu w życie oraz zadbanie o przewóz w taki sposób, by założenia logistyczne zostały jak najpełniej zrealizowane.

Zapisz się na “Kurs na Spedytora (specjalista ds. transportu i logistyki)”, by zdobyć umiejętności niezbędne w pracy w branży TSL

Co można robić po logistyce?

Zdobywając wykształcenie w którymś z sektorów branży TSL, możliwe jest rozpoczęcie pracy w firmach związanych z transportem. Zatem, co można robić po logistyce? Przede wszystkim zatrudnić się w firmach, które zajmują się spedycją krajową. Niezależnie od rodzaju przedsiębiorstwa, branża TSL charakteryzuje się tym, że podział odpowiedni obowiązków pracowników i ich współpraca to elementy, które są kluczowe dla udanego przewozu towaru. 

logistyk a spedytor

Praca w tym sektorze wymaga połączenia umiejętności technicznych z umiejętnościami miękkimi oraz zapewnienia bezpieczeństwa w czasie transportu. Jej korzyścią jest zdecydowanie możliwość rozwijania się w dynamicznym środowisku. Zatem można powiedzieć, że na stanowisku logistyka i spedytora pracę charakteryzują najwyższe obroty, ponieważ pracownicy ci dbają, aby każdy szczegół przewozu był dopracowany. Więcej na ten temat można przeczytać w naszym artykule: Najciekawsze miejsca pracy po kursie logistycznym.

Kurs spedytora i logistyka – korzyści nauki dwóch zawodów

Decydując się na pracę w branży TSL, zdecydowanie warto zapoznać się z funkcjonowaniem tego sektora ze względu na powiązanie każdego ze stanowisk we wspólnym działaniu. Dlatego też doskonałym wyborem są kursy spedytora, które w sposób holistyczny podchodzą do tego zagadnień branży TSL. 

Właśnie w ten sposób został opracowany program “Kursu na Spedytora (specjalista ds. transportu i logistyki)”. Jest to zintegrowane szkolenie, które przygotowuje uczestnika m.in. z podstaw logistyki, spedycji, transportu, gospodarki, a także marketingu i sztuki negocjacji oraz pierwszej pomocy.

Należy dodać, że absolwent po ukończeniu kursu otrzymuje zaświadczenie MEN i certyfikat w języku polskim i otrzymuje kwalifikacje zgodne z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej oraz z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 07.08.2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy i uwzględnia wymogi Międzynarodowego Standardu ISCO.