Wszystko o pracy psiego behawiorysty

Zaktualizowano dnia 27 lipca 2022

Psy to zwierzęta, którym należy określić, jakie zachowanie mieści się w granicach normy i sprecyzować oczekiwania wobec czworonoga. Jeżeli właściciel nie wie, jak wpłynąć na zachowanie swojego pupila, bardzo pomocna będzie konsultacja z psim behawiorystą, który dobierze odpowiednie formy pracy w celu poprawy relacji właściciela i jego podopiecznego.

Relacja właściciel-pies a pomoc behawiorysty

Relację między dobrze wychowanym psem a właścicielem kształtują różne wprowadzone ograniczenia i zasady dotyczące oczekiwanego zachowania wobec pupila. Służy temu nieustanny trening, podczas którego pies uczy się, czego oczekuje od niego jego pan. To wpływa na budowanie więzi między czworonogiem a człowiekiem, a dzięki niej znajdują także porozumienie.

Behawiorysta psi wzywany jest do pomocy w sytuacjach problematycznych ze zwierzęciem, kiedy to właściciel nie wie, jak odpowiednio poradzić sobie z zachowaniem pupila. Do takich sytuacji zalicza się: brak reakcji na komendy, agresja, wyrządzanie szkód w mieszkaniu, nadmierne pobudzenie itp. Wtedy to behawiorysta psi poszukuje przyczyn nieposłuszeństwa, a następnie wyjaśnia właścicielowi czworonoga, skąd się wzięły i jak na nie wpłynąć.

Behawiorysta psi: cena za usługi, zarobki, wykształcenie

Tak jak w każdym zawodzie związanym z usługami behawiorysta psi ceny za konsultacje ustala na podstawie wielu czynników, m.in.: ofert konkurencji; zapotrzebowania na rynku; możliwościami dojazdu do klienta. Stawki za wizytę wahają się od: 100 zł do 180 zł za spotkanie (trwa ono 1-1,5 h).

W pracy behawiorysty psów zarobki uwarunkowane są: ilością klientów, miejscem podejmowanej działalności, jakością wykonywanych usług. Wynagrodzenie uzależnione jest także od tego, czy osoba ta prowadzi własną działalność gospodarczą, czy też zatrudniona jest u kogoś w firmie.

psi behawiorysta

Z kolei w kwestii wykształcenia behawiorysta powinien mieć przede wszystkim odpowiednią wiedzę i umiejętności, by pracować ze zwierzętami. Wiarygodny specjalista może za swoją pracę poświadczyć dokumentem potwierdzającym jego kompetencje Dlatego mimo ewentualnego doświadczenia z pracą z psem, zanim podejmie pracę w tym kierunku, powinien udać się na kurs kierunkowy.

Behawiorysta – zawód dla każdego? Przeciwwskazania do wykonywania tej pracy

Zdecydowanie nie jest to praca dla każdego. Behawiorysta zawód swój musi wykonywać na podstawie odpowiednich umiejętności. Ponadto na tym stanowisku wymagana jest cierpliwość, opanowanie i empatia, która przejawia się także w kontaktach z człowiekiem. To od rozmowy z właścicielem rozpoczyna się każda konsultacja i od tego, jak zostanie ona poprowadzona, zależy dalszy los czworonoga. Behawiorystą nie może zostać zatem osoba, która ma problem z utrzymaniem nerwów i osądzaniem – tego typu zachowania nie pomogą w realizacji celu, czyli poprawie zachowania psów.

Praca behawiorysty nie jest także odpowiednia dla osób, które nie odnajdują się w dynamicznie zmieniających się warunkach organizacyjnych. Poprawa zachowania czworonoga wymaga indywidualnego podejścia, dlatego behawiorysta psi powinien mieć dużą swobodę w wyborze metod oraz tempa wprowadzanych zmian.

Kurs behawiorysty psów online

Centrum Doskonalenia Zawodowego oferuje Kurs Zawodowy Behawiorysty, który umożliwia zdobycie wiedzy na temat psychologii psów i terapii behawioralnej. Szkolenie to odbywa się za pomocą platformy e-learningowej, dlatego czas i miejsce nauki można dopasować do własnych potrzeb i predyspozycji. 

Warto dodać, że kurs behawiorysty psów online honorowany jest w ten sam sposób co szkolenie stacjonarne. Absolwent otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu kursu, dzięki czemu może podjąć pracę w charakterze specjalisty behawiorysty w instytucjach państwowych i prywatnych zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju.