Praca groomera – w salonie czy u klientów?

strzyżenie psa

Praca z psem wymaga wiedzy na temat jego zachowania, a także indywidualnego podejścia do tego zwierzęcia. Każdy z czworonogów może w zupełnie różny sposób reagować na spotkanie z groomerem. Dla jednych może być to źródło stresu, a inni uznają to jako formę zabawy, przez co mogą wykazywać się zbytnią aktywnością. Dlatego też psi fryzjer musi stworzyć odpowiednie warunki do przeprowadzenia wybranej usługi, np. strzyżenia, by przez przypadek nie zrobić zwierzęciu krzywdy.

Gdzie pracuje fryzjer dla psów (groomer)?

Groomerzy najczęściej pracują w salonach fryzjerskich, które wyposażone są w stanowiska do kąpieli zwierząt, specjalne stoły do umieszczania pupili podczas suszenia czy strzyżenia, które mają zamontowane pasy bezpieczeństwa.

Fryzjer dla psów musi posiadać narzędzia niezbędne do wykonywania swoich obowiązków, które umożliwiają:

  • stylizacje fryzury: trymery, maszynki, nożyczki;
  • mycie: kosmetyki dostosowane do użytku zwierząt;
  • rozczesywanie sierści: grzebienie i szczotki; 
  • suszenie: suszarki lub dmuchawy.

Groomerzy poza możliwością podjęcia pracy w salonie lub zakładzie fryzjerskim, mogą tworzyć własne gabinety mobilne. Jednak należy podkreślić, że praca w domu klienta nie zwalnia fryzjera dla psów z przestrzegania wymagań sanitarno-higienicznych oraz zasad BHP.

Czy warto korzystać z usług groomera? 

Właściciele czworonogów nie zawsze zdają sobie sprawę, jak ważna jest rola groomera w pielęgnacji sierści zwierząt. Wizyta u fryzjera dla psów to nie tylko ładne uczesanie. Specjaliści w tym kierunku zajmują się dodatkowo usuwaniem insektów, czyszczeniem uszu i obcinaniem pazurów. Ponadto dobierają pielęgnację do konkretnej rasy i indywidualnych potrzeb psa. 

fryzura dla psa

Zdarza się, że klienci salonów pielęgnacji sami przycinają sierść swoich zwierząt w domu za pomocą nożyczek krawieckich lub do papieru. Dopiero, gdy ten zabieg im nie wychodzi, udają się do specjalisty. Zwykłe nożyczki i maszynki do golenia zarostu nie są dostosowane do specyficznej sierści zwierząt. Szczególnie w przypadku psów długowłosych, u których tworzą się kołtuny. Odpowiednia pielęgnacja wymaga specjalistycznej wiedzy i indywidualnego podejścia, dlatego też zdecydowanie warto udać się do groomera ze swoim psem.

Groomer: zarobki, wymagania i kurs

W pracy groomera zarobki uwarunkowane są: ilością klientów, miejscem podejmowanej działalności, jakością wykonywanych usług. Jest to zawód, który dopiero zyskuje na popularności, dlatego też nie ma wystarczająco dużo danych, które pozwoliłby oszacować miesięczną pensję grooomera. Wizyta u psiego fryzjera zazwyczaj obejmuje pakiet: strzyżenie, kąpiel, skracanie pazurków, higiena uszu. Koszt tej usługi zależy od wielkości psa i rodzaju sierści, z jaką ma się do czynienia. Cennik waha się od 80 zł do 500 zł przy rasach typu: nowofundland, terier rosyjski.

Fryzjerem zwierząt można zostać po ukończeniu kursu, który odpowiednio przygotuje do wykonywania tego zawodu. Kandydat na to stanowisko musi wykazywać się pozytywnym, empatycznym stosunkiem do zwierząt i potrafić odczytywać ich zachowanie. Ponadto dobrze, aby była to osoba sprawna manualnie, spostrzegawcza, a także mająca wyczucie estetyki.

Aby podjąć pracę jako groomer, kurs powinien przygotowywać nie tylko z tajnikami psiej pielęgnacji, ale i zagadnieniami z zakresu psychologii zwierząt. Praca z czworonożnym klientem wymaga specjalistycznej wiedzy na temat jego anatomii, sposobów komunikacji i reagowania na stres. Dlatego też wiedza z zakresu behawiorystyki jest niezbędna do współpracy ze zwierzęciem. 

Kurs zawodowy fryzjera dla psów

Kurs Zawodowy Groomera (Strzyżenie psów) online oferowany przez Centrum Doskonalenia Zawodowego w swoim programie zawiera wszystkie wyżej wymienione tematy. Dodatkowo przygotowuje kursanta z zasad prowadzenia działalności groomerskiej i marketingu.

Każda osoba, która ukończy kurs strzyżenia psów, otrzyma zaświadczenie potwierdzające nabyte umiejętności. Uzyskane po szkoleniu kwalifikacje są zgodne z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej, Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 07.08.2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania.

Wymienia się następujące zalety, jakie oferuje ten kurs strzyżenia psów: cena; rozbudowany program, obejmujący 160 godzin szkolenia; brak limitu czasu na jego ukończenie, możliwość uczestniczenia online.