Behawiorystyka zwierząt – kto może nauczyć psa dobrych nawyków?

Zwierzęta – tak jak ludzie – odczuwają różne emocje. Od człowieka odróżnia ich to, że w inny sposób postrzegają rzeczywistość, a ich komunikacja może być niezrozumiała. Często zachowania psa są odbierane jako wyraz nieposłuszeństwa, przez co we właścicielach budzi się uczucie frustracji i zrezygnowania. W takiej sytuacji konieczna jest współpraca z behawiorystą, który dzięki swoim kompetencjom, pomoże stworzyć satysfakcjonującą dla obu stron relację pomiędzy człowiekiem a jego zwierzęciem.

Czym zajmuje się behawiorysta psów?

Behawiorysta zajmuje się pomocą w usunięciu lub niwelowaniu niepożądanego zachowania u zwierząt. Na początku zbiera on kompletny wywiad od właściciela na temat występujących problemów, a także prowadzi samodzielną obserwację postępowania psa w różnych sytuacjach. Behawioryści bardzo często przyjeżdżają do domów klienta, by poznać otoczenie pupila. 

Następnie dzięki diagnostyce dobiera rozwiązania umożliwiające prace nad niepożądanymi działaniami psów. Opracowane metody wywodzą się z behawioryzmu zwierząt – jednej z teorii psychologicznej. Skupia się ona na analizowaniu zachowania zarówno wśród ludzi, jak i ich pupili. Behawiorystyka psów zakłada, że pewne działania są efektem uczenia się i reakcji na bodźce. 

Jakie cechy powinien mieć behawiorysta psów?

Behawiorysta musi lubić zwierzęta i być wobec nich empatyczny. W pracy tej ceni się komunikatywność i bezproblemowość w nawiązywaniu kontaktów. Jest to bardzo ważne, ponieważ praca z psem, zawsze rozpoczyna się od spotkania z człowiekiem. Zaangażowanie właściciela jest kluczowe podczas podejmowanych działań zmiany zachowania psa. Wobec tego behawiorysta powinien wzbudzać zaufanie i potrafić przekazywać nabytą wiedzę.

Behawiorystyka psa

Praca ta wymaga cierpliwości i bycia konsekwentnym w działaniu, ponieważ jest to proces długotrwałej współpracy. Istotna jest również stanowczość i opanowanie potrzebne do tego, by nie ulegać czworonogowi.

Czy kurs behawiorysty zwierząt jest potrzebny do pracy z psem?

Omówione cechy behawiorysty są bardzo ważnym elementem podczas współpracy z klientem i jego psem, ale najważniejsze są umiejętności i nabyta wiedza. Bez odpowiedniego przygotowania nie da się określić czynników psychologicznych, które oddziałują na zachowanie pupila. Kończąc odpowiedni kurs, behawiorysta zwierząt powinien mieć szeroką wiedzę z zakresu zoologii, psychologii i tresury psów. Jest to niezbędne do podjęcia pracy w zawodzie. 

Kurs Zawodowy Behawiorysty online

Oferowany przez Centrum Doskonalenia Zawodowego Kurs Zawodowy Behawiorysty daje możliwość zdobycia wiedzy na temat psychologii psów i terapii behawioralnej w łatwy sposób. Szkolenie prowadzone jest online za pomocą czytelnych prezentacji oraz wykładów. Absolwent otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu kursu, dzięki czemu może podjąć pracę w charakterze specjalisty behawiorysty.

W programie znajdują się m.in. tematy najczęstszych problemów behawioralnych i czynników, jakie wpływają na zachowania psów. Omawiany jest wpływ chorób, żywienia, stresu itd. na postępowanie pupila. Ponadto kursant poznaje sposoby na komunikację ze zwierzęciem, jego socjalizację i resocjalizację. Kurs przygotowuje również z zasad współpracy z właścicielem czworonoga i organizacją terapii, a także wieloma innymi zagadnieniami związanymi z pracą jako behawiorysta.