Kim jest naturopata? Wprowadzenie do medycyny naturalnej

naturopatia kurs

Zaktualizowano dnia 9 października 2023

Medycyna naturalna, jak sama nazwa wskazuje, jest sposobem leczenia wykorzystującym naturalne zasoby, np. zioła, wodę, energię. W związku z tym przez lata ukształtowano wiele technik terapeutycznych czerpiących z natury. Jednym ze specjalistów w tym zakresie jest naturopata, o którym więcej napiszemy w dalszej części artykułu.

Kim jest naturopata?

Naturopata jest specjalistą w zakresie medycyny naturalnej zajmujący się przywracaniem zdrowia i dobrego samopoczucia, a także prawidłowego funkcjonowania organizmu za pomocą naturalnych metod terapeutycznych.

Czy naturopata to zawód medyczny?

Naturopata nie jest wymieniany wśród zawodów medycznych, których lista znajduje się w Ustawie z dnia 17 sierpnia 2023 r. o niektórych zawodach medycznych. 

Naturopata – co to za zawód?

Zawód naturopaty został sklasyfikowany do grupy: praktykujący niekonwencjonalne lub komplementarne metody terapii. Taka informacja znajduje się w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania.

Czy naturopata to lekarz?

Naturopata nie jest lekarzem, ponieważ praca na tym stanowisku nie wymaga ukończenia studiów lekarskich i zdania lekarskiego egzaminu końcowego.

Naturopatia a konwencjonalna medycyna

Naturopatia to podejście do leczenia, które polega na wykorzystaniu naturalnych środków i metod w celu wspierania zdrowia i przywrócenia homeostazy organizmu. Naturopaci w swojej pracy korzystają z wiedzy z zakresu: 

  • dietetyki;
  • ziołolecznictwa;
  • tradycyjnej medycyny ludowej;
  • terapii manualnych; 
  • psychologii;
  • hipnoterapii itd.

 naturopata kurs

Konwencjonalna medycyna to określenie stosowane dla sposobów leczenia, których skuteczność jest potwierdzona przez badania naukowe. Są to metody przywracania zdrowia stosowane przez lekarzy i pielęgniarki. 

Należy podkreślić, że można spotkać się z przekonaniem, że naturopatia stoi w opozycji do medycyny konwencjonalnej. Nie jest to prawda, ponieważ kluczowymi dla efektów terapeutycznych są: podejście pacjenta do leczenia oraz typ schorzenia, z jakim się mierzy. 

Osoba chora może, ale nie musi decydować się na wybór korzystania jedynie z medycyny niekonwencjonalnej lub konwencjonalnej. Często można spotkać się ze stosowaniem ich równolegle, co może wpłynąć na poprawę skuteczności leczenia lub łagodzenie efektów ubocznych.

Zdobądź wiedzę z zakresu naturopatii na “Kusie Zawodowym Naturopaty”

Jak wybrać naturopatę?

Przy wyborze naturopaty należy kierować się przede wszystkim wykształceniem oraz doświadczeniem w pracy w tym zawodzie. Potwierdzenie kwalifikacji naturopaty wpływa pozytywnie na budowanie profesjonalnego wizerunku. 

Przed umówieniem się na wizytę warto sprawdzić:

  • dostępność naturopaty;
  • zakres usług, jaki oferuje specjalista i czy wśród nich jest metoda terapii, która nas interesuje;
  • opinie na temat danego naturopaty;
  • cennik za konsultacje.

Kto może być naturopatą?

Pracę jako naturopata może rozpocząć osoba, która wie, w jaki sposób dokonać oceny terapeutycznej danego schorzenia i na tej podstawie wdrożyć metody terapii naturalnej ukierunkowane na poprawę stanu zdrowia chorego. Wymaga to wszechstronnej i specjalistycznej wiedzy z zakresu naturoterapii, którą można zdobyć podczas różnego typu szkoleń lub studiów podyplomowych.

W związku z tym w naszej ofercie znajduje się Kurs Zawodowy Naturopaty, który został przygotowany w taki sposób, aby uczestnik zdobył niezbędne kompetencje z zakresu terapii naturalnej oraz kwalifikacje naturopaty zgodne z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej, Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 07.08.2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania. 

Warto dodać, że uczestnik po pozytywnym ukończeniu kształcenia otrzyma zaświadczenie o ukończeniu kursu potwierdzające nabyte umiejętności.