Zaktualizowano dnia 13 stycznia 2023
Fitoterapia, określana także jako ziołolecznictwo, to dziedzina, która pokazuje, jak wiele korzyści natura wnosi do życia ludzi. Wszechobecne wykorzystywanie chemii, modyfikowanie się chorób, problemy z zanieczyszczeniami to tylko kilka powodów, które skłaniają społeczeństwo do tzn. „powrotu do korzeni”. Szczególnie że współczesność umożliwia prowadzenie wnikliwych badań nad tym, jak rośliny wpływają na ludzi i w sposób bezpieczny wykorzystywać je w ziołolecznictwie. Dlatego też kursy zielarskie stają się coraz bardziej popularne.
Czy zielarze mogą pracować legalnie?
Zielarze, a właściwie fitoterapeuci, to osoby zawodowo zajmujące się pozyskiwaniem, przechowywaniem i przetwarzaniem ziół w celach terapeutycznych i kosmetycznych. Mogą oni zdobyć legalne zatrudnienie, co potwierdza uwzględnienie zielarza-fitoterapeuty w klasyfikacji zawodów i specjalności dla potrzeb rynku pracy pod numerem: 323012.
Nie są to znachorzy, a specjaliści zdobywający wiedzę na temat roślin na podstawie badań naukowych. Swoje umiejętności potwierdzają odpowiednimi certyfikatami, np. zdobytymi podczas kursów zielarskich.
Dlaczego zawód zielarza może kojarzyć się negatywnie?
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, jak słowa kreują rzeczywistość. W kontekście specjalisty w zakresie ziołolecznictwa najlepiej stosować nazwę zielarz-fitoterapeuta. Mimo że każde z tych określeń jest prawidłowe, to niestety samo słowo zielarz może mieć negatywny wydźwięk.
Sceptyczne nastawienie niektórych osób, co do legalności tego zawodu wynika z tego, że sprzedaż ziół może kojarzyć się z nielegalnym handlem, np. marihuaną. Niestety wiedza na temat ziołolecznictwa nie jest powszechnie propagowana, stąd pierwsze skojarzenia przywoływane są na podstawie tego, o czym słyszy się znacznie częściej.
Ponadto zielarze-fitoterapeuci mogą być zestawiani z szamańskimi obrzędami czy magicznymi rytuałami, które stosowano do poprawy zdrowia. Nie zawsze łączeni są ze skutecznymi działaniami zdobytymi, np. na kursie zielarskim i potwierdzonymi przez naukę.
Czy na temat fitoterapii kurs będzie wystarczającym sposobem na zdobycie wiedzy?
Każda dziedzina wiedzy wymaga od specjalistów regularnej aktualizacji informacji z jej zakresu. To zależy od tego, w jakim stopniu chce się zgłębić dany problem naukowy. W zakresie fitoterapii kurs będzie wystarczający dla osób pragnących poznać, czym właściwie jest ziołolecznictwo i podstawy tego, jak można wykorzystywać rośliny w życiu.
Jednak dla tych, którzy chcą szerzej zgłębić temat fitoterapii, sprawdzi się Kurs Zielarza-Fitoterapeuty oferowany przez Centrum Doskonalenia Zawodowego. Jego program został opracowany tak, aby uczestnik poznał główne wątki dotyczące ziołolecznictwa, ale nie tylko. Tematy poruszane na tym kursie odnoszą się także do innych dziedzin naukowych, takich jak: biochemia, anatomia i fizjologia człowieka, fizjoterapia, dietetyka itd. Ponadto uczestnik zdobywa wiedzę praktyczną na temat uprawy i zbioru roślin i wykorzystywania ich w celach kosmetycznych i leczniczych.
Co daje Kurs Zielarza-Fitoterapeuty online?
Powyżej omówiony program umożliwia zdobycie uczestnikowi wiedzy i umiejętności niezbędnych do podjęcia pracy w tym zawodzie. Przyszły zielarz fitoterapeuta kurs online może wykonywać w dowolnym miejscu i czasie oraz dostosowywać tempo kształcenia do własnych możliwości. Dzięki czemu nie nakłada się na niego presji czasu, a jego nauka przebiega tak długo, ile kursant będzie potrzebował, by jak najlepiej zgłębić temat.
Natomiast po ukończeniu Kursu Zielarza-Fitoterapeuty absolwent otrzymuje zaświadczenie potwierdzające nabyte umiejętności. Otrzymane w ten sposób kwalifikacje są zgodne z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej oraz Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 07.08.2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania opartej na Międzynarodowym Standardzie ISCO. Dlatego też dla przyszłego zielarza-fitoterapeuty kurs online to doskonały sposób zdobywania wiedzy.