Zasady, jakich musi przestrzegać każdy psi behawiorysta

psi behawiorysta

Zaktualizowano dnia 28 marca 2023

Osoba, która zajmuje się behawioryzmem zwierząt, określana jest jako behawiorysta. Ponadto inną nazwą funkcjonującą w odniesieniu działań naprawczych w zachowaniu pupili jest zoopsycholog. Specjalista ten musi kierować się pewnymi zasadami, które pozwolą efektywnie realizować zadania zawodowe. W związku z tym warto dowiedzieć się więcej na temat tego, jak wygląda współpraca z psim behawiorystą.

Czym charakteryzuje się behawiorystyka psów?

Behawiorystyka psów związana jest z kierunkiem określonym jako behawioryzm, który skupia się na obserwacji, wyjaśnianiu i przewidywaniu postępowania organizmów. Nazwa ta pochodzi od angielskiego słowa „behavior”, oznaczającego „zachowanie”. W związku z tym, zadaniem bahawiorystyki psów jest usuwanie lub zapobieganie występowaniu niepożądanych zachowań, a także prawidłowa socjalizacja z otoczeniem. 

Zasadą, jaką musi kierować się psi behawiorysta w swojej pracy, jest dbanie o dobro pupila. Dlatego też musi on cechować się empatią, zaangażowaniem i cierpliwością. Ponadto powinien mieć wysoko rozwinięte umiejętności interpersonalne, ponieważ zmiana zachowania zwierzęcia rozpoczyna się od pracy z właścicielem. Misją psiego behawiorysty nie jest nadmierne przywiązanie się i pobłażliwość. Oczywiście pozytywna relacja z pupilem jest wskazana, jednak należy zachować profesjonalizm i skupić się na osiągnięciu założeń.

Jak przygotować siebie i pupila do wizyty z psim behawiorystą?

Behawiorysta psi z pewnością będzie miał wiele pytań dotyczących zachowania zwierzaka w różnych sytuacjach, dlatego też warto się do tego odpowiednio przygotować. Oznacza to, że zanim umówimy wizytę, warto przez pewien czas obserwować, w jakich sytuacjach pies wykazuje niepokojące zachowanie. Oczywiście behawiorysta pomaga nie tylko zwierzakom z niepożądanym postępowaniem. Może on również doradzić w kwestii tego, jak przygotować się do adopcji psa lub pojawienia się nowego członka rodziny.

behawiorysta psi

Przed konsultacjami z psim behawiorystą należy udać się do weterynarza, aby dowiedzieć się, czy zachowanie zwierzęcia nie wynika z nabytych schorzeń. Z kolei w dniu spotkania ze specjalistą warto zadbać o to, aby pupil nie odczuwał niepotrzebnego stresu. Oznacza to, że w tym dniu lepiej odpuścić kąpiel, podróż lub inne czynności, które mogą być stresujące dla psa. 

Pierwsze spotkanie psa z behawiorystą

Pierwsze spotkanie psa z behawiorystą odbywa się w miejscu zamieszkania pupila lub na spacerze. Ważne jest, aby poznać go w jego codziennym środowisku. Konsultacja ta trwa średnio dwie godziny w zależności od indywidualnych ustaleń behawiorysty psiego z właścicielem. W związku z tym należy zadbać o to, by wizyta nie odbywała się w pośpiechu. Dobrze byłoby również, gdyby każda z osób sprawujących opiekę nad psem, mogła być na spotkaniu.

Tak jak wspominaliśmy powyżej, psi behawiorysta może zadawać wiele pytań na temat stanu zdrowia i zachowania zwierzaka. Niektórzy ze specjalistów decydują się jeszcze przed konsultacjami wysłać do właścicieli ankietę weryfikacyjną. Jest to jednak zależne od tego, w jaki sposób pracuje dany behawiorysta psi.

Kurs behawiorysta psów – kto go potrzebuje i co on daje?

Przystąpienie na kurs behawiorysty psów to doskonały pomysł dla osób pragnących rozpocząć pracę w tym zawodzie, ale również dla właścicieli pupili. W oferowanym przez Centrum Doskonalenia Zawodowego Kursie Zawodowym Behawiorysty zadbano o to, aby uczestnik podczas szkolenia zdobył wszelkie niezbędne informacje na temat psychologii psów i terapii behawioralnej. Ponadto absolwent kursu otrzymuje zaświadczenie w języku polskim potwierdzające jego ukończenie.