Jak w każdej branży usługowej, tak i w zawodzie groomera, odpowiednie przygotowanie, a także profesjonalne podejście do klienta mają duże znaczenie dla dobrze funkcjonującej działalności. W związku z tym poniżej wskażemy kilka przykładowych kroków, jak zostać fryzjerem dla psów, które zwiększą szansę na sukces w branży groomerskiej.
Krok 1: umiejętności wykonywania usług fryzjerskich i zabiegów
Aby zostać groomerem, należy nabyć umiejętności potrzebne do wykonywania wszelkich zabiegów oferowanych przez salon fryzjerski dla psów. Oznacza to, że poza zdolnościami manualnymi, groomer powinien mieć wyczucie estetyczne. Ponadto musi wiedzieć, jak dobrać pielęgnację do rodzaju wykonywanych czynności, a także dbać o to, by była ona bezpieczna dla skóry i sierści zwierzęcia.
Groomerzy zajmują się nie tylko poprawą wyglądu psa, ponieważ wykonują również czynności higieniczne. W związku z tym do zadań groomera zalicza się:
- kąpanie z wykorzystaniem kosmetyków dostosowanych do potrzeb zwierzęcia;
- strzyżenie i czesanie dopasowane do różnych ras psów;
- przygotowanie sierści na wystawy lub sesje;
- usuwanie insektów i kołtunów;
- czyszczenie uszu;
- obcinanie pazurów.
Zdobądź kwalifikacje w zawodzie groomera na “Kursie Zawodowym Groomera (Strzyżenie psów)”
Krok 2: posiadanie odpowiedniego sprzętu
Trudno wyobrazić sobie dobrze prosperującą działalność fryzjera dla psów bez odpowiednich narzędzi pracy. Groomer nie może korzystać z przypadkowych kosmetyków i środków czystości – muszą być one dostosowane do sierści psa. Tak samo jest w przypadku narzędzi potrzebnych do stylizacji sierści.
Dlatego też fryzjer dla psów powinien mieć w swoim wyposażeniu m.in.:
- stanowiska do kąpieli zwierząt;
- suszarki i ręczniki;
- stoły z pasami bezpieczeństwa;
- przedmioty do strzyżenia: trymery, maszynki, nożyczki;
- kosmetyki dla zwierząt;
- grzebienie i szczotki.
Krok 3: założenie działalności lub zdobycie zatrudnienia
Aby legalnie pracować w zawodzie groomera, należy zatrudnić się na podstawie umowy w miejscach oferujących usługi fryzjerskie i pielęgnacyjne dla psów, takich jak:
- salony groomerskie;
- gabinety weterynaryjne;
- specjalne zakłady dla zwierząt.
Co więcej, fryzjer dla psa ma możliwość otworzenia własnej działalności gospodarczej. Może ją wykonywać w ramach gabinetu mobilnego, o ile posiada do tego odpowiedni sprzęt. Praca groomera przynosi wiele korzyści, o czym pisaliśmy w artykule: Zarobki groomera w 2023 roku, czy to się opłaca?
Krok 4: potwierdzenie umiejętności zawodowych
Sposobem na zdobycie potwierdzenia umiejętności groomerskich jest przystąpienie na oferowany przez nas “Kurs Zawodowy Groomera (Strzyżenie psów)”. Został on opracowany w taki sposób, aby kursant zdobył wiedzę potrzebną do podjęcia pracy jako fryzjer dla psów.
W związku z tym podczas szkolenia uczestnik poznaje psią anatomię, zasady współpracy i komunikacji z czworonogiem, a także uczy się rozpoznawać reakcje stresowe i inne zachowania psa. Dodatkowo kursant poznaje zasady prowadzenia działalności groomerskiej i marketingu.
Należy podkreślić, że absolwent “Kursu Zawodowego Groomera (Strzyżenie psów)” otrzyma zaświadczenie potwierdzające ukończenie kursu. Uzyskane po szkoleniu kwalifikacje są zgodne z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej, Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 07.08.2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania.