Zaktualizowano dnia 1 grudnia 2022
Muzykoterapia to sposób terapii z wykorzystaniem muzyki stosowana zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Technika ta niesie za sobą wiele korzyści w leczeniu pacjentów, a także ich profilaktyce. Jednak, aby terapia muzyką przynosiła oczekiwane efekty, muzykoterapeuta musi zdobyć odpowiednie umiejętności i wiedzę. W tym celu niezbędne jest ukończenie kursu zawodowego.
Definicja i techniki arteterapii
Arteterapia jest formą psychoterapii, której działania opierają się na sztuce. Nazywana jest także terapią przez sztukę, ponieważ istotny w niej jest proces twórczy i wynikająca z niego praca. Warto podkreślić, że w arteterapii może brać udział zarówno dziecko, jak i dorosły. Arteterapia nawiązuje do różnych form twórczych: plastycznej, muzycznej, teatralnej, literackiej. W związku z tym wyróżnia się następujące techniki arteterapii:
- terapia wykorzystująca sztuki plastyczne, takie jak: rysunek, malarstwo, grafika, rzeźba itd.;
- muzykoterapia stosująca śpiew, grę na instrumentach, słuchanie muzyki itd.;
- choreoterapia posługująca się tańcem i ruchem;
- dramatoterapia czerpiąca z form teatru, np. improwizacji, dramatu itd.;
- biblioterapia wykorzystująca materiały czytelnicze.
Cele arteterapii
Trzy podstawowe funkcje terapeutyczne – rekreacyjna, edukacyjna i korekcyjna – warunkują cele arteterapii. Oznacza to, że może być ona stosowana jako pomoc we współczesnej edukacji i wychowaniu, wykorzystywana do profilaktyki zdrowia psychicznego, a także po to, by kreatywnie wzmacniać rozwój człowieka.
Cele arteterapii to m.in:
- zrozumienie własnych doznań i myśli,
- uwalnianie emocji,
- rozładowanie napięć,
- rozpoznanie swoich możliwości i ograniczeń,
- ogólnie pojęty rozwój osobisty,
- lepsze radzenie sobie z negatywnymi odczuciami,
- rozwój koordynacji ruchowej.
Muzykoterapia dla dorosłych i dzieci
Muzykoterapia to jedna z technik arteterapii, która charakteryzuje się celowym wykorzystaniem muzyki w celach terapeutycznych. Stosuje się ją jako element terapii kompleksowej, umożliwiający osiągnięcie założonych celów procesu leczenia. Muzykoterapię dzieli się na: aktywną – stosuje się tu śpiew, grę na instrumentach, ruch przy muzyce, czy też improwizację; a także receptywną – wykorzystuje się tu słuchanie muzyki i relaksacje.
W jakich problemach zdrowotnych stosuje się muzykoterapię?
Ta forma terapii stosowana jest u osób zmagających się z zaburzeniami: fizycznymi, psychicznymi i emocjonalnymi. Wynika z tego, że jej zastosowanie jest wszechstronne, dlatego wykorzystuje się ją
w wielu dziedzinach medycyny. Przede wszystkim muzykoterapia sprawdza się w: psychiatrii, neurologii, onkologii, geriatrii, położnictwie.
Skuteczność muzykoterapii
Skuteczność muzykoterapii potwierdzają specjaliści w badaniach z różnych dziedzin nauki. Wykazano, że ta forma terapii wpływa pozytywnie na nastrój pacjenta: obniża lub usuwa niepokój związany z leczeniem, a także pozwala odreagować i uwolnić emocje. Co więcej, muzykoterapia wpływa na obniżenie poziomu odczuwania bólu, dzięki czemu zmniejsza się zapotrzebowanie na stosowanie leków przeciwbólowych.
Praca z pacjentem podczas muzykoterapii dorosłych a dzieci
Podczas pracy z pacjentem muzykoterapeuta musi wykazywać się: empatią, cierpliwością, odpornością emocjonalną, kreatywnością oraz otwartością. Prowadzenie terapii muzyką wymaga realizowania zajęć pojedynczych lub grupowych – w zależności od potrzeb. Zarówno muzykoterapia dorosłych, jak i dzieci wymaga indywidualnego podejścia. Zajęcia terapeutyczne zawsze muszą być dostosowane do wieku i możliwości uczestnika.
Kto może pracować z pacjentem?
Aby jak najlepiej pomagać pacjentom, prowadzący zajęcia musi zdobyć odpowiednie kompetencje muzykoterapeuty. Najwygodniej jest zdobyć wiedzę z zakresu muzykoterapii kursem online, który gwarantuje uzyskanie specjalistycznych umiejętności niezbędnych do pracy w zawodzie. Takie szkolenie oferuje Centrum Doskonalenia Zawodowego.
Program obejmuje wprowadzenie do tematu poprzez informacje na temat dźwięku, a także podstaw pedagogiki, androgogiki i gerontologii. W celu zdobycia przygotowania ze specjalności takiej jak muzykoterapia kurs online zawiera także omówienie różnorodnych metod terapeutycznych, budowania wizerunku i komunikacji interpersonalnej. Nie brakuje także zagadnień związanych z pracą z pacjentem.
Kurs Zawodowy Muzykoterapeuty
Kurs Zawodowy Muzykoterapeuty daje możliwość zdobycia wiedzy na temat pracy z dorosłymi i dziećmi w łatwy sposób. Szkolenie prowadzone jest online za pomocą odpowiednio przygotowanej platformy e-learningowej.
Ukończenie kursu zawodowego daje umiejętności zgodne z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 07.08.2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania oparta na Międzynarodowym Standardzie ISCO pod numerem: 323008.
Absolwent otrzymuje od Centrum Doskonalenia Zawodowego zaświadczenie o ukończeniu kursu, dzięki czemu może podjąć pracę w charakterze muzykoterapeuty.