Rośliny i naturalne metody terapii stosowane są przez ludzi od zarania dziejów i pozytywnie wpływają na ich zdrowie. Pomimo to naturopatia określana jest jako dzienna zajmująca się medycyną niekonwencjonalną. W związku z tym warto dowiedzieć się, czy faktycznie wykracza ona poza schematy. W tym artykule wskażemy, czym zajmuje się naturoterapia i jak ją wybierać, a także wskażemy informacje dotyczące zawodu naturopaty.
Naturoterapia w praktyce, czyli na czym to polega?
Naturoterapia, określana także terapią naturalną, polega na wykorzystywaniu naturalnych metod leczenia i profilaktyki zdrowotnej. Specjalista dobiera odpowiednią technikę terapeutyczną do zidentyfikowanych potrzeb swojego klienta. Zatem naturoterapia w praktyce przeprowadzana jest za pomocą różnego rodzaju narzędzi i materiałów.
Wśród terapii naturalnych, jako przykład można podać akupunkturę, w której nakłuwa się określone miejsca na ciele dostosowanymi do tego igłami. Ma to na celu zmniejszenie odczuwania bólu. Inną metodą jest hydroterapia polegająca na wykorzystaniu wody do specjalnie przygotowanej kąpieli, która m.in. wpływa na funkcjonowanie układu krążeniowego lub działa rozluźniająco.
Czym kierować się w wyborze naturoterapii?
W swojej pracy naturopata kieruje się przede wszystkim zasadą: nie szkodzić. Oznacza to, że wybiera on sprawdzone metody lecznicze. Dlatego też to właśnie po konsultacjach z tym specjalistą powinno się zdecydować na konkretną terapię naturalną. Naturopaci zalecają, by znaleźć i usunąć powód problemów zdrowotnych. Chociaż wskazówka ta wydawać się może oczywista – podkreśla ona cel naturoterapii, czyli usunięcie przyczyny, a nie tylko objawów.
Ważną zasadą, jaką kierują się naturopaci, jest uruchomienie mechanizmów, które znajdują się wewnątrz każdego człowieka. W związku z tym potrafią oni odpowiednio stymulować działanie organizmu, by poprawić jego funkcjonowanie. Ponadto naturopaci radzą, aby zadbać o fundamenty zdrowia, takie jak: odpowiedni sen, zdrowa dieta, redukowanie stresu.
Czy naturopata jest lekarzem?
Naturopata zajmuje się niekonwencjonalnymi metodami leczenia i terapii naturalnej, łącząc je z zabiegami klasycznej medycyny. Profesja ta znajduje się w klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy. Odpowiadając na pytanie, czy naturopata jest lekarzem? Nie jest, ponieważ praca na tym stanowisku nie wymaga ukończenia studiów lekarskich i zdania lekarskiego egzaminu końcowego. Zamiast tego powinien mieć zrobiony specjalistyczny kurs dedykowany dla swojego zawodu.
Niemniej jednak specjalista ten stosuje terapie naturalne, których celem jest poprawa funkcjonowania organizmu, a także jakości życia osoby korzystającej z jej usług. Mimo tego, że metody naturalne stosowane są coraz częściej, to na temat terapii naturalnej powstają różnego rodzaju mity, np. że stosowane są one wyłącznie w celach magicznych. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Rozwiewamy wątpliwości o zawodzie naturopaty.
Czy ukończony kurs naturopaty daje kwalifikacje?
Kurs Zawodowy Naturopaty oferowany przez Centrum Doskonalenia Zawodowego daje możliwość zdobycia kwalifikacji zgodnych z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej, Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 07.08.2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania. Aby przystąpić na kurs, naturopata musi mieć jedynie ukończone 18 lat oraz wykształcenie minimum podstawowe.
Szkolenie to zostało przygotowane w taki sposób, aby uczestnik zdobył niezbędne kompetencje z zakresu naturoterapii w praktyce. Kursant nauczy się konkretnych umiejętności dotyczących rozwiązań medycyny naturalnej oraz pracy z klientem. Ponadto nabędzie wszechstronną wiedzę na temat metod diagnostyki medycznej, podstaw pierwszej pomocy przedmedycznej, filozofii i nie tylko.
Warto dodać, że ten kurs naturopata może wykonać online za pomocą platformy e-learningowej. Jest to wygodny sposób kształcenia umożliwiający dostosowanie tempa nauki do własnych potrzeb. Po zakończonym szkoleniu absolwent otrzymuje zaświadczenia potwierdzające nabyte umiejętności.