Kompetencje społeczne w pracy kosmetologa

kosmetolog a kosmetyczka

Zaktualizowano dnia 5 czerwca 2023

W pracy kosmetologa istotna jest nie tylko specjalistyczna wiedza i doświadczenie, ale także kompetencje społeczne. Połączenie tych trzech elementów pozwala kosmetolożce na zapewnienie najwyższej jakości oferowanych usług – dlatego tak jest, wyjaśnimy w dalszej części artykułu. 

Kosmetolog a kosmetyczka

Zakres obowiązków to główna różnica pomiędzy kosmetologiem a kosmetyczką, pierwsza z tych specjalistek zajmuje się działaniami profilaktycznymi, leczniczymi i pielęgnacyjnymi, które mają na celu jak najdłuższe zachowanie młodego wyglądu skóry oraz utrzymanie lub poprawę jej kondycji. Kosmetyczka z kolei specjalizuje się w wykonywaniu czynności upiększających. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Co można robić po kosmetologii?

praca kosmetolog

Rola rozmowy w pracy kosmetologa

Kosmetolożka to nie tylko specjalistka w swojej dziedzinie, ale również osoba, która powinna posiadać odpowiednie kompetencje społeczne, aby móc zapewnić klientom najlepszą obsługę. Jest to bardzo istotne dla każdej branży usługowej, ponieważ zadowolenie konsumenta jest gwarancją sukcesu gabinetu kosmetologicznego. Co więcej, zapoznanie się z oczekiwaniami klientów umożliwia wprowadzanie rozwiązań i oferty dostosowanej do potrzeb rynku.

W związku z tym od kosmetologa wymaga się empatii, umiejętności słuchania oraz profesjonalnego zachowania. To od tego zależy, jaka atmosfera panuje w gabinecie kosmetologicznym i czy klient będzie chciał do niego wrócić. Należy również dodać, że odpowiednie kompetencje społeczne umożliwiają skuteczne postępowanie w przypadku, gdy klient jest niezadowolony z usługi.

Zapisz się na “Kurs Zawodowy Kosmetologa” i zwiększ swoje umiejętności kosmetologiczne i kompetencje społeczne

Jakie zabiegi może wykonywać kosmetolog?

W kwestii tego, jakie zabiegi może wykonywać kosmetolog, przede wszystkim musi mieć on odpowiednie certyfikaty potwierdzające umiejętności obsługi maszyn w gabinecie kosmetologicznym. Ponadto specjalista ten powinien przedstawić informacje na temat ryzyka po zabiegu i otrzymać zgodę klienta na jego przeprowadzenie. Wśród zabiegów, jakie może wykonać kosmetolog, wymienia się: 

  • depilację laserową,
  • peelingi chemiczne,
  • hydropeelingi itd.

Kurs przygotowujący do pracy kosmetologa

W pracy kosmetologa bardzo ważne jest posiadanie wiedzy na temat skóry i umiejętności doboru odpowiedniego działania pielęgnacyjnego. Co więcej, kosmetolożka nie tylko poprawia wygląd klientów, ale również wpływa na ich samopoczucie i pewność siebie, dlatego tak istotne jest, aby posiadała ona odpowiednie kompetencje społeczne.

W odpowiedzi na te potrzeby nasi specjaliści opracowali „Kurs Zawodowy Kosmetologa„, dzięki któremu kursant zdobędzie w umiejętności z zakresu kosmetologii umożliwiające zdobycie zatrudnienia jako kosmetolog. Absolwent otrzymuje zaświadczenie o ukończonym szkoleniu oraz kwalifikacje zgodne z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej oraz Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 07.08.2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania opartej na Międzynarodowym Standardzie ISCO.